Ernst Christoph von Kaunitz-Rietberg

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Ernst Christoph von Kaunitz-Rietberg. Niezależnie od tego, czy znasz ten temat, czy słyszysz o nim po raz pierwszy, jesteśmy pewni, że znajdziesz w nim cenne i zabawne informacje, które pomogą Ci lepiej go zrozumieć. Zbadamy najważniejsze aspekty, najnowsze osiągnięcia, a także wpływ, jaki Ernst Christoph von Kaunitz-Rietberg wywarł na społeczeństwo. Niezależnie od tego, jaki jest Twój poziom wcześniejszej wiedzy, ten artykuł ma na celu zapewnienie pełnego i aktualnego przeglądu Ernst Christoph von Kaunitz-Rietberg. Przygotuj się więc na wyruszenie w podróż pełną odkryć i nauki.

Ernst Christoph von Kaunitz-Rietberg
ilustracja
Herb
Herb książąt Kaunitz-Rietberg
książę
Data i miejsce urodzenia

6 czerwca 1737
Wiedeń

Data i miejsce śmierci

19 maja 1797
Wiedeń

Ojciec

Wenzel Anton von Kaunitz

Matka

Maria Ernestina Franziska Xaveria Eustachia von Starhemberg

Dzieci

Maria Eleonor von Kaunitz-Rietberg (ok. 1775–1825)

Odznaczenia
Order Złotego Runa (Austria)

Ernst Christoph, książę von Kaunitz-Rietberg (ur. 6 czerwca 1737 w Wiedniu, zm. 19 maja 1797 tamże) – austriacki szlachcic, gubernator Moraw, urzędnik dworu cesarskiego i dyplomata[1].

Życiorys

Urodził się w 1737 roku w Wiedniu, pochodził z morawskiej rodziny szlacheckiej. Był pierwszym synem Wenzela Antona von Kaunitz i Marii Ernestine von Starhemberg. W 1761 ożenił się z Marią Leopoldine Elisabeth księżniczką von Oettingen-Spielberg, jedną z córek księcia Johanna Aloysa I. zu Oettingen-Spielberg. Ich córka Eleonore poślubiła księcia Klemensa von Metternicha[1].

Kaunitz wstąpił do służby cesarskiej i został radcą cesarskim w 1762 roku. Służył jako ambasador Cesarstwa Austrii w Królestwie Neapolu (1763–1770). W latach 1770–1772 był gubernatorem Moraw. Był jednym z najbliższych powierników cesarza Józefa II. Cesarz przyznał mu Order Złotego Runa. Po śmierci ojca w 1794 roku odziedziczył tytuł księcia Rietbergu. Po jego śmierci tytuł przeszedł na jego brata Dominika Andreasa von Kaunitz-Rietberga. Kaunitz był zwolennikiem muzyki Mozarta i jego patronem[1].

Przypisy

  1. a b c Kaunitz-Rietberg, Ernst Christoph Graf. W: Constantin von Wurzbach: Biographisches Lexikon des Kaiserthums Oesterreich. 11. Theil.. Wien: Kaiserlich-königliche Hof- und Staatsdruckerei, 1864, s. 64.