Emulsja jądrowa

W dzisiejszym świecie Emulsja jądrowa to temat, który przykuł uwagę wielu osób. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie historyczne, wpływ na obecne społeczeństwo, czy wpływ na sferę kulturową, Emulsja jądrowa wywołał niekończące się debaty i dyskusje. Przez lata był przedmiotem badań i analiz ekspertów z różnych dziedzin, co doprowadziło do różnorodności opinii i perspektyw na ten temat. Dzięki swojej obecności w codziennym życiu wielu ludzi Emulsja jądrowa okazał się kluczowym elementem kształtującym świat, w którym żyjemy. W tym artykule w pełni zbadamy wpływ i znaczenie Emulsja jądrowa oraz to, jak ukształtował on nasz światopogląd.

Emulsja jądrowa – rodzaj emulsji fotograficznej służący do detekcji śladowej cząstek naładowanych. Początkowo źródłem tych cząstek były tylko rozpady jąder promieniotwórczych, stąd przyjęła się taka nazwa. Stosowana była w eksperymentach akceleratorowych i do badania promieniowania kosmicznego.

Wykorzystując ślady pozostawione w emulsji jądrowej można identyfikować cząstki, tj. wyznaczać ich masę i ładunek elektryczny oraz określać ich energię, pęd i prędkość. W tym celu bezpośrednio z emulsji wyznacza się zasięg cząstki (zależy on od masy, ładunku i energii cząstki), gęstość jonizacji będącej funkcją ładunku i prędkości cząstki, szerokość śladu, liczba δ-elektronów, średni kąt wielokrotnego rozpraszania kulombowskiego (zależy od ładunku, pędu i prędkości) oraz promień krzywizny toru w poprzecznym polu magnetycznym.

Mechanizm działania

Cząstka naładowana o dostatecznie dużej energii przechodząc przez materię może powodować jonizację napotykanych atomów i cząsteczek. Znajdujące się w emulsji cząsteczki halogenków srebra (AgBr lub AgI) po zjonizowaniu ulegają przemianie strukturalnej prowadzącej do powstania obrazu utajonego. Po obróbce chemicznej z tych halogenków wytrącają się atomy srebra tworząc agregaty kryształków tego metalu (ziarna). Ziarna te tworzą w przezroczystej żelatynie jawny obraz śladu przechodzącej cząstki.

Charakterystyka

Emulsja jądrowa różni się od zwykłej emulsji fotograficznej:

  • grubością (20 μm–2 mm najbardziej typowe 0,4–0,6 mm) – w celu uchwycenia przestrzennego biegu cząstek (używa się również bloków złożonych z wielu warstw emulsji o grubości dochodzącej do kilku centymetrów)
  • większą koncentracją halogenków – dla zwiększenia czułości
  • mniejszymi rozmiarami ziaren (0,07 μm–0,4 μm) – w celu uzyskania większej rozdzielczości

Jej gęstość wynosi ok. 3,815 g/cm³.

Skład typowej emulsji jądrowej

Zawartość pierwiastków w emulsji
Pierwiastek   g/cm³  
srebro 1,809
brom 1,332
węgiel 0,276
tlen 0,252
azot 0,074
wodór 0,054
jod 0,012
siarka 0,007

Historia wytwarzania emulsji

Emulsję światłoczułą próbowano zastosować do badania promieniowania jądrowego już w połowie lat trzydziestych XX wieku. Jednak była ona zbyt cienka i prawdopodobieństwo, że cząstka zastawi w niej dłuższy ślad, było niewielkie. Dopiero Powell wraz ze swoim zespołem z Cambridge wytworzył grubą emulsję o wysokiej zawartości bromku srebra, nazwaną emulsją jądrową. Prace nad emulsją prowadzone w latach 1935–1940 i jej wykorzystanie do badania cząstek naładowanych pozwoliły zespołowi dokonać kilku znaczących odkryć, a sam Powell otrzymał nagrodę Nobla. Później emulsję jądrową zaczęły produkować firmy Ilford, NIKFI, Eastman i Agfa.

Przypisy

  1. W.H. Barkas: Nuclear Research Emulsions. T. 1. New York: Techniques and Theory, 1963. (ang.).

Bibliografia

  • Virgilio Acosta, Clyde L. Cowan, B.J. Graham: Podstawy fizyki współczesnej. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1987. ISBN 83-01-08206-2.
  • C.F Powell, P.H. Fowler, D.H. Perkins: The Study of Elementary Particles by the Photographic Method. London: 1959. (ang.).
  • Encyklopedia fizyki. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1973.
  • Adam Strzałkowski: Wstęp do fizyki jądra atomowego. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1978.

Linki zewnętrzne