Dzisiaj Ekonomia neoklasyczna jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu dużej liczby osób. Od momentu pojawienia się Ekonomia neoklasyczna przyciąga uwagę ekspertów w tej dziedzinie, a także tych, którzy chcą lepiej zrozumieć jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Aby dokładnie przeanalizować Ekonomia neoklasyczna, ważne jest zbadanie jego różnych wymiarów i zrozumienie, jak ewoluował na przestrzeni czasu. W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Ekonomia neoklasyczna, badając jego pochodzenie, obecne znaczenie i możliwe przyszłe konsekwencje, jakie może mieć w różnych obszarach.
Ekonomia neoklasyczna – pojęcie, pod którym rozumie się całą grupę teorii ekonomicznych wywodzących się z drugiej połowy XIX wieku, opierających się na stworzonej przez Adama Smitha ekonomii klasycznej. Najważniejszym założeniem ekonomii neoklasycznej jest dążenie rynków do równowagi[1].
Ekonomia neoklasyczna była dominującą teorią ekonomiczną do lat 30. XX wieku, kiedy to została wyparta przez keynesizm[1].
Teoria neoklasyczna wychodzi z założenia, że wszystkie podmioty gospodarcze zachowują się w sposób racjonalny. Mówi się przy tym o homo economicus.
Modele neoklasyczne zakładają: