W tym artykule omówimy EP, temat, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów. EP to koncepcja, która była przedmiotem debat i analiz w różnych dziedzinach, od nauki po kulturę popularną. Na przestrzeni dziejów EP odgrywał kluczową rolę w życiu ludzi, wpływając na sposób, w jaki myślimy, działamy i odnosimy się do otaczającego nas świata. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zbadamy różne perspektywy EP, podkreślając jego najbardziej istotne i kontrowersyjne aspekty. Dodatkowo zbadamy, jak EP ewoluował na przestrzeni czasu i jakie jest jego znaczenie dzisiaj. Przygotuj się na wejście do fascynującego świata EP!
EP (od: extended play), minialbum, czwórka, pot. epka – nagranie muzyczne, które zawiera więcej utworów niż singel, ale zwykle nie kwalifikuje się jako album lub LP. Współczesne minialbumy zawierają zazwyczaj co najmniej trzy utwory, a maksymalnie sześć, i są uważane za „tańsze i mniej czasochłonne” dla artysty w produkcji w porównaniu do albumów. Określenie EP początkowo odnosiło się do pewnych typów płyt winylowych innych niż przy standardowym odtwarzaniu (SP) i LP o częstotliwości 78 obr./min, teraz jest on stosowany również do średniej długości płyt CD i muzyki w formacie plików do pobrania.
W Wielkiej Brytanii Official Charts Company definiuje granicę między klasyfikacją EP i albumów przy maksymalnej długości płyty w wysokości 25 minut i nie więcej niż czterech utworów na niej zawartych (nie licząc alternatywnych wersji dodatkowych utworów, jeśli są obecne). Nowoczesne EP jest zwykle definiowane jako generalnie od czterech do sześciu utworów, przy czym niektóre źródła ustalają maksymalnie siedem utworów lub 28 minut jako sumy czasu trwania zawartych na nim utworów.