Dytryk Roth

Obecnie Dytryk Roth stał się tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem we współczesnym społeczeństwie. Wraz z szybkim postępem technologii i globalizacją, Dytryk Roth zyskał fundamentalną rolę w różnych aspektach życia codziennego. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na kulturę i środowisko, Dytryk Roth wywołał ciągłą debatę wśród ekspertów i obywateli. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Dytryk Roth, analizując jego znaczenie i dzisiejsze implikacje.

Dytryk Roth, także Theodericus Rufus, Rode (urodz.?, zm. po 1264) – komtur królewiecki w latach 12571262, komtur bałgijski w roku 1262, komtur chełmiński w roku 1264, komtur dzierzgoński w roku 1264.

Życiorys

Dytryk Roth do Prus przybył około roku 1255. Od początku związany był z otoczeniem wicemistrza krajowego Burcharda von Hornhausena. Za nim też podążył do Królewca, gdzie stał się jednym z najważniejszych braci królewieckiego konwentu. W roku 1257, kiedy to Burchard von Hornhausen objął stanowisko mistrza krajowego Inflant, Dytryk Roth przejął po nim urząd komtura Królewca. Podczas nieobecności w Prusach mistrza krajowego Hartmuda von Grumbacha pełnił on krótko funkcję wicemistrza krajowego. Po opuszczeniu Królewca w roku 1262 objął urząd komtura Bałgi a później Chełmna. Najprawdopodobniej w roku 1264 Dytryk Roth stanął też na czele dzierzgońskiego konwentu.

Według kroniki Piotra z Dusburga Dytryk Roth, brał czynny udział w walkach podczas II powstania pruskiego

Bibliografia

  • Maciej Dorna Bracia zakonu krzyżackiego w Prusach w latach 1228–1309, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2004, s. 126–127