W tym artykule zostanie poruszony temat Dyskusja:Maria Kalergis, który stał się dziś bardzo aktualny. Dyskusja:Maria Kalergis przykuł uwagę ludzi na całym świecie ze względu na swój wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od momentu pojawienia się Dyskusja:Maria Kalergis wywołał szeroką debatę i dał początek wielu sprzecznym opiniom. W całym tekście zostaną przeanalizowane różne spojrzenia na Dyskusja:Maria Kalergis, a także jego implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa. Zbadane zostaną również możliwe rozwiązania lub alternatywy pozwalające zaradzić temu zjawisku, aby zapewnić wszechstronną i wzbogacającą wizję Dyskusja:Maria Kalergis.
Na jej salonach gościli m.in. z Lisztem, Wagnerem, Mussetem, Moniuszką, Gautierem, Heinem (poświęcił jej poemat Biały słoń), Chopinem. Słynna mecenaska - do poprawy Jeszcze do poprawy:M a r i i T r ę b i c k i e j -jest napisane: z domu Faleńskiej-powinno być:/póżniej po mężu Faleńskiej-córki zastrzelonego w czasie Nocy Listopadowej gen.Stanisława Trębickiego/.
Jest taki fragment: Kiedy Stanisław Moniuszko chciał wystawić „Halkę” na scenie opery warszawskiej, spotkał się ze sprzeciwem ze strony dyrektora (którym nb. był płk. Siergiej Muchanow, zarazem oberpolicmajster warszawski, od 1863 roku drugi mąż Marii). Przedsięwzięcie udało się dzięki interwencji Marii. Jakaś opowiastka wyssana z palca, albo dotyczy innej opery. Mianowicie Moniuszko wystawił Halkę w 1858 r., samemu będąc dyrektorem Opery. Prezesem Dyrekcji Teatrów Rządowych był wtedy sprzyjający Moniuszce Ignacy Abramowicz. Natomiast Muchanow znalazł się w Warszawie dopiero w 1861 r., a prezesem Dyrekcji Teatrów Rządowych został dopiero w 1868 r. Kelvin (dyskusja) 20:07, 23 paź 2019 (CEST)
Status: | niezałatwione |
---|
Zgłoszenie zostało przeniesione z Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule ponieważ prawdopodobnie nie zostało rozwiązane w ciągu 45 dni.