Dwuteownik

W tym artykule poznamy fascynujący świat Dwuteownik i wszystko, co się z nim wiąże. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie – zagłębimy się w szczegółową analizę tego tematu, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i entuzjastów. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zbadamy różne aspekty związane z Dwuteownik, od jego wpływu na społeczeństwo po wpływ na różne dziedziny nauki. Podobnie będziemy starali się zrozumieć jego historyczne znaczenie i możliwą ewolucję w przyszłości. Ostatecznie ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Dwuteownik, oferując wzbogacającą i pouczającą perspektywę dla wszystkich zainteresowanych głębszym zgłębieniem tego tematu.

Dwuteownik
Przekrój poprzeczny dwuteownika HEB 100

Dwuteownikkształtownik, którego przekrój poprzeczny ma kształt dwóch zetkniętych pionowymi kreskami liter „T” (stąd też jego nazwa).

Klasyfikacja

Podział:

  • dwuteowniki szerokostopowe (H) - HEA, HEB, HEM
  • dwuteowniki zwykłe (I) - IPE, IPN[1]

Zakres produkcyjny dwuteowników stalowych wynosi od 80 do 1000 mm[2]

Normy

Polskie normy, według których produkowane są dwuteowniki, to norma PN-EN 10034:96, dotycząca dopuszczalnych odchyłek wymiarowych i kształtu, norma PN-EN 10024:1998 oraz 10306:2004 (badania ultradźwiękowe)[3].

Zastosowanie

Szeroko stosowane w budownictwie, jako elementy nośne w konstrukcjach budynków, zarówno w poziomie (belki), jak i w pionie (słupy).

Zobacz też

Przypisy

  1. Dwuteownik stalowy – vademecum , Elexmetal, 1 sierpnia 2024 .
  2. Dwuteowniki stalowe – tabele Politechniki Lubelskiej , Encyklopedia Stali – naukowy serwis metalurgiczny, 4 października 2023 .
  3. Normy hutnicze , Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa .

Bibliografia