Dwa traktaty o rządzie

W dzisiejszym świecie Dwa traktaty o rządzie to kwestia, która staje się coraz bardziej istotna w społeczeństwie. Wraz z ewolucją technologii i zmianami w ludzkich zachowaniach, Dwa traktaty o rządzie stał się obiektem zainteresowania badaczy, ekspertów i osób w każdym wieku. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na kulturę i politykę, Dwa traktaty o rządzie jest zjawiskiem, którego nie można przeoczyć. W tym artykule zbadamy różne aspekty Dwa traktaty o rządzie i omówimy jego znaczenie we współczesnym świecie.

Strona tytułowa Dwóch traktatów o rządzie, wydanie z 1690

Dwa traktaty o rządzie – dzieło angielskiego filozofa Johna Locke'a z 1690 roku. Stanowią one fundamentalną w historii doktryn politycznych teorię klasycznego republikanizmu[1].

W oparciu o prawo natury ludzkiej, z którego jednostka czerpie święte i niezbywalne uprawnienia do własności i wolności, zostają sformułowane postulaty polityczne. Locke formułuje naczelne zasady, które mają określać relacje między ludem a władzą. Zasadami tymi są:

  • przynależność do struktury politycznej jest dobrowolna,
  • mandat do sprawowania władzy pochodzi z nadania ludu,
  • władza jest powołana w celu ochrony niezbywalnych wartości: wolności i własności,
  • władza jest ograniczona celem, do realizacji którego została powołana,
  • cel ten warunkuje rozdział kompetencji w obrębie władzy,
  • zamach ze strony władzy na wolność i własność powoduje utratę pokładanego w niej zaufania i upoważnia lud do nieposłuszeństwa i zmiany jej (w ostateczności zdobywa prawo do oporu i usunięcia jej siłą).

Pewne kontrowersje budzi polskie tłumaczenie, które nie jest pozbawione błędów utrudniających prawidłowe zrozumienie tego dzieła[1].

Przypisy

Linki zewnętrzne