W dzisiejszym świecie Drukowana Wikipedia stał się tematem o ogromnym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum jednostek i społeczności. Niezależnie od tego, czy ze względu na swoje znaczenie we współczesnym społeczeństwie, wpływ na codzienne życie ludzi, czy też znaczenie w sferze globalnej, Drukowana Wikipedia wzbudził duże zainteresowanie i debatę wśród ekspertów, naukowców i ogółu społeczeństwa. W tym artykule dokładnie zbadamy różne wymiary i aspekty związane z Drukowana Wikipedia, aby dostarczyć odpowiednich informacji i dogłębnej analizy na ten istotny temat.
Drukowana Wikipedia (ang. Print Wikipedia) – projekt artystyczny Michaela Mandiberga polegający na wydaniu części anglojęzycznej Wikipedii w formie książkowej. Powstało w ten sposób 106 spośród, jak ocenił autor, 7473 woluminów, jakich wymagałoby wydrukowanie całości wedle stanu na dzień 7 kwietnia 2015 roku. W ramach projektu powstała także fototapeta prezentująca dodatkowych 1980 woluminów[1][2], a także 36-tomowy suplement zawierający nazwy użytkownika wszystkich 7,5 miliona współautorów angielskojęzycznej Wikipedii. Spis treści mieści się w 91 dodatkowych tomach, po 700 stron każdy[3].
Drukowana Wikipedia zawiera jedynie tekst haseł, pomija pliki multimedialne, ilustracje i odnośniki[4]. Projekt został zaprezentowany w nowojorskiej Denny Gallery latem 2015 roku[5].
Mandiberg wymyślił projekt w 2009 roku, jednak napotkał trudności techniczne w jego realizacji. Do współpracy zaangażował asystenta, Jonathana Kirinathana, który zajął się stworzeniem specjalnego programu komputerowego, którego zadaniem była kompilacja, formatowanie i pobranie całej treści angielskojęzycznej wersji encyklopedii[1]. Gotowe do druku pliki zostały załadowane na serwery platformy self-publishingowej Lulu.com i są dostępne dla zainteresowanych do samodzielnego wydruku[4].
Podstawową motywacją dla Mandiberga było znalezienie odpowiedzi na pytanie „Jak duża jest Wikipedia?”. Tak duży zbiór danych jest na granicy tego, co może być uznane za jedno dzieło złożone z wielu woluminów; nie jest on jednak aż tak duży, by wymykać się ludzkiej percepcji, tak jak wymykają się jej zbiory danych Facebooka czy NSA[6]. Fundacja Wikimedia współpracowała z autorem przy tworzeniu jego dzieła, projekt wsparł również finansowo serwis Lulu.com[3].
Wykonanie projektu zajęło trzy lata. Sam proces wgrywania plików na serwery drukarni zajął 24 dni, 3 godziny i 18 minut. Został ukończony 12 lipca 2015 roku[7]. W 2014 roku firma PediaPress próbowała zebrać pieniądze na druk całości angielskiej Wikipedii na stronie Indiegogo, jednak zbiórka została wstrzymana[8]. Jak ocenia autor instalacji artystycznej, druk przeszło pięciu milionów artykułów angielskojęzycznej wersji językowej encyklopedii kosztowałby około pół miliona dolarów. Instalacja prezentowana w galerii Denny zawierała jedynie część faktycznie wydrukowanych tomów, około 2000 tomów reprezentowały same grzbiety umieszczone na ścianie. Centralną częścią ekspozycji był pokaz wgrywania plików na serwery Lulu.com i druku gotowych stron[5].
Projekt odbił się szerokim echem w świecie, w Polsce donosiły o nim m.in. „Rzeczpospolita”[9], „Forbes”[10], „Newsweek”[11][12], „Gazeta Wyborcza”[13], „Fakt”[14], TVN24 BiS[15], TVP Info[16], Radio Zet[17] i serwis Wirtualne Media[18].