W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Drag racing. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo – zbadamy różne aspekty i aspekty, które sprawiają, że Drag racing jest tematem interesującym szerokie spektrum odbiorców. Przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, jego ewolucję w czasie i możliwe implikacje dla przyszłości. Dołącz do nas w tej podróży odkrywania i poznawania Drag racing, podczas której będziemy starali się rzucić światło na jego najważniejsze aspekty i zagłębić się w jego znaczenie we współczesnym świecie.
Drag racing (w Polsce pod nazwą wyścigi równoległe[potrzebny przypis]) – odmiana wyścigów samochodowych, w których dwa pojazdy (najczęściej samochody lub motocykle) w jak najkrótszym czasie przy starcie od zera pokonać mają prosty odcinek drogi lub toru. Drag racing wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych i wciąż jest tam bardzo popularny. Wyścig najczęściej odbywa się na odcinku ¼ mili (402,336 m / 1320 ft), chociaż jest również rozgrywany na odcinku 1/8 mili (201 m / 660 ft).
W Polsce sport ten stał się popularny dzięki SSS – Stowarzyszeniu Sprintu Samochodowego[potrzebny przypis], a oficjalna nazwa cyklu zawodów rozgrywanych w Polsce to Mistrzostwa Polski w Wyścigach Równoległych im. Jana Wdowczyka. Pierwsze oficjalne zawody w Polsce odbyły się 1 maja 2003 roku na lotnisku w Modlinie, jako Puchar PZM. Zawody odbywają się w podziale na klasy w zależności od pojemności silnika samochodu, napędzanej osi, oraz rodzaju silnika (doładowane, wolnossące oraz diesel).
Od 2017 roku po dziś dzień największym cyklem wyścigów na ćwierć mili w Polsce jest King of Poland Drag Race Cup, którego organizatorem jest Amazing Events. Zawody te odbywają się od maja do października m.in. w takich miastach jak Olsztyn, Piotrków Trybunalski, Moto Park Ułęż, Lubin czy Bielsko-Biała.
Na zawodach organizowanych przez SSS rozgrywane są też klasy street, tzn. samochodów dopuszczonych do normalnego ruchu ulicznego, z istotnymi ograniczeniami odnośnie do modyfikacji. Są to klasy FWD Street, RWD Street, AWD Street.
Legenda
(N/A – silniki bez doładowania (ang. Naturally Aspirated), FWD – napęd przedni, RWD – napęd tylny, AWD – napęd na 4 koła)
Czasy uzyskiwane przez najszybsze samochody w Polsce oscylują w okolicy niewiele ponad 8 sekund na 402 m.
1 lipca 2007 r. w Kamieniu Śląskim została zorganizowana impreza o randze nieoficjalnych Mistrzostw Europy samochodów ulicznych – King Of Europe.
Drag racing jest także popularny w Brazylii, Australii, Japonii, RPA oraz w większości krajów europejskich, szczególnie skandynawskich. Obecnie na świecie jest ponad 325 torów wyścigowych pod drag racing.