W tym artykule zajmiemy się tematem Dostępność (projektowanie), który w ostatnich latach wywołał duże zainteresowanie i dyskusję. Dostępność (projektowanie) wzbudził ciekawość badaczy, naukowców i ogółu społeczeństwa ze względu na jego znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Od wpływu na gospodarkę, politykę, kulturę po wpływ na codzienne życie ludzi, Dostępność (projektowanie) stał się głównym tematem dyskusji i refleksji. Idąc tym tropem, przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Dostępność (projektowanie), aby zaoferować szeroką i wzbogacającą wizję tego tematu, który jest dziś tak istotny.
Dostępność (ang. accessibility) – szerokie pojęcie używane do opisania stopnia, w jakim dany system może być używany przez możliwie dużą grupę ludzi. W przeciwieństwie do użyteczności jako „łatwości użycia” czy ergonomii użytkowania, dostępność oznacza „możliwość skorzystania” z funkcji lub właściwości danego systemu.
Problematyka dostępności jest związana z barierami, jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnościami lub starszymi.
Trzy główne typy dostępności to dostępność architektoniczna, dostępność informacyjno-komunikacyjna oraz dostępność cyfrowa[1].