Obecnie Dopełnienie (językoznawstwo) jest powracającym tematem w naszym życiu. Od momentu pojawienia się wywarł ogromny wpływ na społeczeństwo, powodując znaczące zmiany w sposobie, w jaki żyjemy i odnosimy się do środowiska. Nie ma znaczenia, czy jesteś ekspertem w tej dziedzinie, czy po prostu hobbystą, Dopełnienie (językoznawstwo) przykuł uwagę wszystkich, wywołując żarliwe debaty i wzbudzając rosnące zainteresowanie. W tym artykule szczegółowo zbadamy wpływ Dopełnienie (językoznawstwo) na różne aspekty naszego życia, analizując jego implikacje i rozważając jego wpływ w przyszłości.
Dopełnienie – część zdania oznaczająca przedmiot czynności wyrażonej orzeczeniem zdania w stronie czynnej w sposób bezpośredni bądź pośredni.
W języku polskim występuje dopełnienie bliższe (zwykle w bierniku lub w zdaniach przeczących w dopełniaczu, rzadziej w narzędniku) oraz dopełnienie dalsze (w celowniku, narzędniku lub miejscowniku).
Przykłady:
Przy zamianie zdania na stronę bierną, dopełnienie bliższe staje się podmiotem, a dotychczasowy podmiot jest wprowadzany przez konstrukcje przez(e) + biernik, np.:
Zdania takie nie mają dopełnienia bliższego, dopełnienie dalsze nie ulega zmianie.
W zależności od wzajemnego położenia podmiotu (S), orzeczenia (V) i dopełnienia (O) w typowym zdaniu, klasyfikuje się języki do jednej z sześciu grup: