W tym artykule zbadamy fascynujący świat Donacja Konstantyna i wszystkie związane z nim implikacje. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, Donacja Konstantyna był tematem wielkiego zainteresowania i kontrowersji. Na przestrzeni dziejów Donacja Konstantyna odgrywał kluczową rolę w różnych aspektach życia ludzkiego, wpływając zarówno na kulturę, jak i technologię. W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się różnym aspektom Donacja Konstantyna i jego ewolucji w czasie. Jesteśmy pewni, że ta analiza pozwoli nam lepiej zrozumieć wpływ i znaczenie Donacja Konstantyna we współczesnym świecie.
Donacja Konstantyna (łac. Constitutum Constantini lub Donatio Constantini), także Darowizna Konstantyna[1][2][3] – sfałszowany dokument, na mocy którego cesarz rzymski Konstantyn Wielki miał nadać Kościołowi katolickiemu liczne dobra i przywileje[4]. W rzeczywistości pochodził z VII-IX w., a jego fałszywość udowodniono już w XV wieku.
Najstarsza z zachowanych do dzisiaj wersji dokumentu pochodzi z IX wieku i przechowywana jest obecnie w Bibliotece Narodowej w Paryżu. Adresowana jest ona do papieża Sylwestra I. Dzieli się na dwie części.
W pierwszej z nich, zatytułowanej Confessio, cesarz opisuje, jak papież nauczał go wiary chrześcijańskiej, nawracał Rzym oraz jak wyleczył cesarza z trądu.
W części drugiej – Donatio – Konstantyn nadaje Sylwestrowi i jego sukcesorom następujące dobra i przywileje:
Dokument mówi, iż dla siebie cesarz wybuduje na wschodzie nową stolicę, której nada swoje imię, a w samym Rzymie zlikwiduje administrację państwową, gdyż jest niewłaściwym, by świecki władca sprawował władzę tam, gdzie Bóg ustanowił rezydencję głowy religii chrześcijańskiej.
Donacja kończy się groźbami pod adresem tych, którzy ośmielą się podważyć postanowienia dokumentu oraz potwierdza, iż donacja jest autentyczna, podpisana osobiście przez cesarza, a jej oryginał złożono w grobie św. Piotra.
Dokument powstał pomiędzy 750 a 850 rokiem. Jest na tyle nieudolnie sfabrykowany, iż od początku, gdy tylko się pojawił, budził wątpliwości. Zgłaszali je zarówno świeccy, jak i duchowni. Dokument zawiera wiele oczywistych sprzeczności i anachronizmów, np. nosząc datę 315 n.e. wymienia z nazwy Konstantynopol, który powstał dopiero w roku 330. W 1440 roku Lorenzo Valla[5] udowodnił bezspornie, że „Donacja” jest falsyfikatem. Niezależnie od niego do podobnych wniosków doszedł inny badacz dokumentu, Reginald Peacock, biskup Chichester (1450–1457). Dzieło Valli nie było jednak znane szerszym kręgom, aż opublikował je w Niemczech Ulrich von Hutten; w ten sposób poznał je Marcin Luter, który odniósł się do fałszerstwa w kwestionującym władzę papieża dziele Do szlachty chrześcijańskiej narodu niemieckiego o poprawie stanów chrześcijańskich[6]. Dotychczasowe badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kto jest autorem dokumentu ani z jakiego środowiska on się wywodzi.