W dzisiejszym świecie Domknięcie (programowanie) jest tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona odbiorców. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też znaczenie na polu zawodowym, Domknięcie (programowanie) stał się punktem zbieżności różnych perspektyw i dyskusji. W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Domknięcie (programowanie), badając jego liczne aspekty, analizując jego znaczenie w różnych kontekstach i oferując panoramiczny widok, który pozwoli czytelnikowi zrozumieć znaczenie i zakres tego tematu. Dzięki szczegółowej i rygorystycznej analizie rozwikłamy złożoność Domknięcie (programowanie) i zaoferujemy nowe perspektywy, które wzbogacą debatę wokół tego fascynującego tematu.
Domknięcie – w metodach realizacji języków programowania jest to obiekt wiążący funkcję lub referencję do funkcji oraz środowisko mające wpływ na tę funkcję w momencie jej definiowania. Środowisko przechowuje wszystkie nielokalne obiekty wykorzystywane przez funkcję. Realizacja domknięcia jest zdeterminowana przez język, jak również przez kompilator.
Domknięcia występują głównie w językach funkcyjnych, w których funkcje mogą zwracać inne funkcje (tzw. funkcje wyższego rzędu), wykorzystujące zmienne utworzone lokalnie. Aby funkcje tego typu były możliwe, muszą one być typem pierwszoklasowym.
Przykład domknięcia w języku Python:
def mnozenie_przez(mnoznik):
def domnoz(mnozna):
# funkcja wykorzystuje dwie zmienne:
# mnozna – dostępną dla użytkownika
# mnoznik – zdefiniowaną tylko wewnątrz funkcji 'mnozenie_przez'
return mnozna * mnoznik
return domnoz
iloczyn_5_przez = mnozenie_przez(5)
print(iloczyn_5_przez(12)) # zostanie wypisane 12*5, czyli 60
funkcja iloczyn_5_przez
oprócz argumentu formalnego mnozna
ma dostęp (poprzez domknięcie) do kopii wartości mnoznik
przekazanej w wywołaniu funkcji mnozenie_przez
(w tym przykładzie mnoznik
to liczba 5). Poniżej ten sam przykład w języku JavaScript:
function mnozenie_przez(x) {
return function(y) {
return x * y;
};
}
var iloczyn_5_przez = mnozenie_przez(5);
console.log(iloczyn_5_przez(12)); // 60