W tym artykule dokładnie zbadamy Dno oceaniczne i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Dno oceaniczne był w ostatnich latach przedmiotem debaty i dyskusji i wzbudził duże zainteresowanie w różnych obszarach. Od momentu pojawienia się Dno oceaniczne przyciągnął uwagę zarówno ekspertów, badaczy, jak i entuzjastów i zapoczątkował szereg znaczących zmian w różnych sektorach. W tym sensie kluczowe jest zrozumienie, w jakim stopniu Dno oceaniczne zmienił naszą rzeczywistość i jak będzie nadal wpływać na nasze życie w przyszłości. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę zbadamy różne aspekty definiujące Dno oceaniczne i jego rolę w dzisiejszym społeczeństwie.
Dno oceaniczne – część skorupy ziemskiej pokryta wodami oceanów. Dno oceanów obejmuje fragmenty bloków kontynentalnych oraz dno właściwych zbiorników oceanicznych. Obszary szelfu i stoku kontynentalnego geologicznie są częścią kontynentu, jako że są zbudowane ze skorupy kontynentalnej. Obszary basenów oceanicznych, rowów oceanicznych i grzbietów śródoceanicznych mają skorupę typu oceanicznego i tworzą właściwe dno oceanu.
Eustatyczne zmiany poziomu oceanów sprawiają, że szelf kontynentalny bywał w historii Ziemi odsłonięty (np. podczas zlodowaceń) lub przykryty wodami, jak ma to miejsce obecnie.
Przy pasywnych krawędziach kontynentów można wyróżnić:
Przy aktywnych krawędziach kontynentów stok przechodzi czasem bezpośrednio w:
Na dnie właściwego zbiornika oceanicznego wyróżnia się:
Wyspy na oceanie są różnego pochodzenia. Mogą je tworzyć wynurzone szczyty gór podmorskich, wulkanów czynnych lub wygasłego, rafy koralowe wyrosłe na zanurzonych górach, a rzadziej części grzbietu śródoceanicznego. Wyspy mogą stanowić też część kontynentu (wyspa kontynentalna), oddzieloną przez względnie płytkie cieśniny, bądź mikrokontynent – fragment skorupy kontynentalnej nie będący częścią większego kontynentu.
Patrz hasło Obszar (dno mórz i oceanów).