Djaus

W dzisiejszym świecie Djaus to temat, który zyskał ogromne znaczenie w różnych obszarach. Od polityki po modę – ten temat stał się nieuniknionym punktem rozmów. Jego wpływ wywołał debaty, kontrowersje i znaczące zmiany w społeczeństwie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jak Djaus wpłynął i zaznaczył się przed i po w naszym sposobie myślenia i działania. Ponadto zbadamy różne perspektywy i opinie dotyczące tego tematu, a także jego dzisiejsze znaczenie.

Djaus
द्यौष् पिता
bóg niebios
Odpowiednik

Zeus, Jowisz

Rodzina
Żona

Prythiwi

Djaus (Dyaus), Dyaus Pita (sanskryt द्यौष् पिता dyauṣ pitā) – dosłownie "światło", "niebo" – hinduski bóg niebios, Ojciec Nieba. Małżonek Prythiwi, bogini natury i matki Ziemi.

Jako bóg-ojciec czy też bóg nieba stanowi odpowiednik Zeusa oraz Jowisza[1].

Boska para rodzicielska Djausa i Prythiwi uważana jest za prarodziców ludzi i aniołów (dewa), pod tym względem utożsamiana może być z greckim duetem Uranosa oraz Gai.

Zobacz też

Przypisy

  1. Charles Russell Coulter, Patricia Turner, Encyclopedia of Ancient Deities, Routledge, 4 lipca 2013, ISBN 978-1-135-96397-2 (ang.).

Bibliografia

  • Mircea Eliade: Historia wierzeń i idei religijnych. T. I. Warszawa: PAX, 1991.
  • Marta Jakimowicz-Shah, Andrzej Jakimowicz: Mitologia indyjska. Warszawa: WAiF, 1986, seria: mitologie świata. ISBN 83-0334-4.
  • Marjorie Leach: Uniwersalny leksykon bóstw. Poznań: Oficyna Wydawnicza ATENA, 1998.