Dignaga

W tym artykule szczegółowo zbadamy fascynujący świat Dignaga. Od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo – zanurzymy się w podróż pełną odkryć i wzbogacenia. Dignaga od wieków jest źródłem zainteresowania i debaty, a przy tej okazji staramy się rzucić światło na jego wiele aspektów. W kolejnych wierszach szczegółowo zbadamy jego cechy charakterystyczne, wpływ w różnych obszarach oraz przyszłe perspektywy, jakie się z nim wiążą. Przygotuj się na wejście do świata wiedzy i refleksji na temat Dignaga!

Dignaga
ཕྱོགས་ཀྱི་གླང་པོ་
Ilustracja
pomnik w Eliście (Kałmucja)
Data i miejsce urodzenia

ok. 480-540 r n.e.
Indie

Zakon

Duchowni buddyjscy

Dignāga (język tybetański: ཕྱོགས་ཀྱི་གླང་པོ་, Wylie: phyogs kyi glang po; ok. 480-540 r. n.e.) – indyjski scholastyk buddyzmu mahajany. Jeden z twórców epistemologii, buddyjskiego logicznego wnioskowania, prawomocnego poznawania[1]. Student dzieł Wasubandhu (Indie, IV w n.e.), współtwórcy przekazu nauk o naturze Buddy od Maitrei przekazanego przez Asangę (Indie, IV w.n.e).

Przypisy

  1. Brunnhlzl Karl: The Center of the Sunlit Sky: Madhyamaka in the Kagyu Tradition, chapter Is There Such a Thing as Shentong-Madhyamaka? Snow Lion Publications, 2004