W świecie Derk Jan Eppink istnieje szeroki wachlarz perspektyw, opinii i wiedzy, które napędzają ciągłą debatę i wymianę pomysłów. Od dziesięcioleci Derk Jan Eppink jest przedmiotem badań, analiz i refleksji naukowców, ekspertów, entuzjastów i ciekawskich. Jego wpływ na społeczeństwo, kulturę, naukę i technologię jest niezaprzeczalny, a jego znaczenie stale ewoluuje. W tym artykule zbadamy różne aspekty Derk Jan Eppink, zapewniając szczegółową analizę i kompleksowy obraz, który pozwala nam lepiej zrozumieć jego znaczenie i wpływ na nasz współczesny świat.
Data i miejsce urodzenia |
7 listopada 1958 |
---|---|
Zawód, zajęcie |
polityk, dziennikarz |
Derk Jan Eppink (ur. 7 listopada 1958 w Steenderen) – holenderski polityk, dziennikarz i urzędnik europejski, poseł do Parlamentu Europejskiego kadencji VII (z Belgii) i IX (z Holandii), deputowany do Tweede Kamer.
Kształcił się w zakresie prawa holenderskiego na Wolnym Uniwersytecie w Amsterdamie, studiował później prawo europejskie i stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Amsterdamskim.
Pracował jako dziennikarz w holenderskim czasopiśmie „NRC Handelsblad” i następnie belgijskim „De Standaard”. Od 1999 do 2007 pracował jako asystent w gabinetach europejskich komisarzy, Fritsa Bolkesteina i Siima Kallasa[1]. Później powrócił do działalności dziennikarskiej, korespondując z Nowego Jorku.
W wyborach w 2009 kandydował do Parlamentu Europejskiego z ramienia belgijskiego ugrupowania z wspólnoty flamandzkiej, Listy Dedeckera. Mandat europosła uzyskał po rezygnacji z jego objęcia ze strony przywódcy tej partii, Jean-Marie Dedeckera. W PE przystąpił do nowo powołanej grupy pod nazwą Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy, został też członkiem Komisji Gospodarczej i Monetarnej. W Europarlamencie zasiadał do 2014[2].
W Holandii działał w Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji, po czym w 2018 związał się z Forum na rzecz Demokracji[3]. W 2019 jako lider listy wyborczej tego ugrupowania powrócił w skład Parlamentu Europejskiego na IX kadencję[4].
W grudniu 2020, w okresie kryzysu w partii, zrezygnował z członkostwa w FvD[5], a następnie dołączył do nowej formacji JA21[6]. Z jej ramienia w wyborach w 2021 uzyskał mandat posła do Tweede Kamer[7]. W 2023 związał się z ugrupowaniem BoerBurgerBeweging[8].