Demokracja Liberalna (Francja)

W dzisiejszym świecie Demokracja Liberalna (Francja) stał się tematem coraz większego zainteresowania szerokiego grona odbiorców. Wraz z postępem technologii i globalizacją Demokracja Liberalna (Francja) staje się coraz bardziej istotny w naszym codziennym życiu. Niezależnie od tego, czy jest to zjawisko społeczne, postać historyczna czy współczesna koncepcja, Demokracja Liberalna (Francja) przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. W tym artykule zbadamy różne aspekty Demokracja Liberalna (Francja) i przeanalizujemy jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Ponadto zbadamy jego ewolucję w czasie i rolę w różnych kontekstach kulturowych. Mamy nadzieję, że dzięki tej eksploracji rzucimy światło na znaczenie i znaczenie Demokracja Liberalna (Francja) dzisiaj.

Demokracja Liberalna
Démocratie libérale
Państwo

 Francja

Skrót

DL

Lider

Alain Madelin

Data założenia

24 czerwca 1997

Data rozwiązania

21 września 2002

Ideologia polityczna

liberalizm

Barwy

niebieska

Demokracja Liberalna (fr. Démocratie libérale, DL) – francuska liberalna partia polityczna, działająca w latach 1997–2002.

Historia

Ugrupowanie powstało w 1997 na skutek przekształcenia Partii Republikańskiej, działającej w ramach federacyjnej Unii na rzecz Demokracji Francuskiej. Na jej czele stanął były minister Alain Madelin, pełniący funkcję przewodniczącego republikanów.

W mau 1998 liberałowie zadecydowali o wystąpieniu z UDF. Grupa kwestionujących tę decyzję działaczy powołała wówczas własne ugrupowanie pod nazwą PRIL, które kontynuowało współpracę z centrystami. Demokracja Liberalna powołała w Zgromadzeniu Narodowym własny 30-osobowy klub parlamentarny, w trakcie kadencji dołączyło do niego kilkunastu kolejnych posłów. Rok później wzięła udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w ramach wspólnej listy ze Zgromadzeniem na rzecz Republiki. Uzyskała cztery mandaty eurodeputowanych, którzy przystąpili do frakcji Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów.

Alain Madelin zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich w 2002. Jednak ponad 30 deputowanych już przed pierwszą turą podpisało apel wzywający do poparcia ubiegającego się o reelekcję Jacques'a Chiraca. Lider DL w głosowaniu otrzymał 3,9% głosów. Demokracja Liberalna przystąpiła następnie do Unii na rzecz Większości Prezydenckiej, z ramienia której startowała w wyborach parlamentarnych w czerwcu tego samego roku. W maju 2002 jej przedstawiciel Jean-Pierre Raffarin stanął na czele nowego rządu.

21 września 2002 konwencja krajowa partii zdecydowała o jej rozwiązaniu i akcesie do nowo utworzonej Unii na rzecz Ruchu Ludowego.

Bibliografia