W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Demokraci (Słowacja), analizując jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo i jego znaczenie w różnych kontekstach. Od czasu pojawienia się Demokraci (Słowacja) wywołuje ciągłą debatę wśród ekspertów i ogółu społeczeństwa, którzy starają się zrozumieć jego znaczenie w życiu codziennym. Z biegiem lat Demokraci (Słowacja) ewoluował i nabrał nowych znaczeń, co doprowadziło do wzrostu zainteresowania badaczy i uczonych tym tematem. W tym sensie ten artykuł ma na celu przedstawienie kompleksowego spojrzenia na Demokraci (Słowacja), odniesienie się do różnych podejść i dostarczenie cennych informacji osobom zainteresowanym poszerzaniem swojej wiedzy na ten temat.
Państwo | |
---|---|
Data założenia |
2018/2023 |
Adres siedziby | |
Ideologia polityczna |
Demokraci (słow. Demokrati) – słowacka partia polityczna o profilu konserwatywno-liberalnym[1] i proeuropejskim[2]. Do 2023 działała pod nazwą Razem – Demokracja Obywatelska[3] (słow. SPOLU – občianska demokracia, SPOLU).
Tworzenie nowego ugrupowania zapowiedział w 2017 Miroslav Beblavý[4], który w poprzednim roku opuścił ugrupowanie Sieć, protestując przeciwko udziałowi w koalicji rządowej. Dołączył do niego m.in. Jozef Mihál[4], poprzednio działacz Wolności i Solidarności. Na pierwszym zjeździe w kwietniu 2018 Miroslav Beblavý objął funkcję przewodniczącego nowej formacji[5].
Przed wyborami prezydenckimi w 2019 partia poparła na początku Roberta Mistríka, a po jego rezygnacji opowiedziała się za Zuzaną Čaputovą[6], która ostatecznie wybory wygrała. Do wyborów europejskich w tym samym roku SPOLU poszło w koalicji z Postępową Słowacją. Sojusz zajął pierwsze miejsce z wynikiem 20,11% głosów i 4 mandatami w Parlamencie Europejskim IX kadencji[7], z których 2 przypadły kandydatom SPOLU[8].
W wyborach do Rady Narodowej w 2020 SPOLU tworzyło ponownie koalicję wyborczą z PS. Lista ta otrzymała 6,96% głosów, nie przekraczając wynoszącego 7% progu wyborczego dla koalicji[9]. W konsekwencji tej porażki Miroslav Beblavý ogłosił swoją rezygnację z funkcji przewodniczącego i wycofanie się z działalności politycznej[10]. W kwietniu 2020 na czele partii stanął Juraj Hipš[11], we wrześniu 2021 zastąpił go deputowany Miroslav Kollár[12].
W styczniu 2023 ogłoszono przekształcenie ugrupowania w formację Modrá koalícia. Jednym z jej liderów został były premier Mikuláš Dzurinda[13], który jednak wkrótce wycofał się z tej inicjatywy[14]. W marcu 2023 przedstawiono nowy projekt powstały na bazie partii – stronnictwo Demokraci. Na jego czele stanął urzędujący premier Eduard Heger (który opuścił OĽaNO), dołączyło do niego także czterech ministrów z jego gabinetu[15]. W maju 2023 rząd Eduarda Hegera z udziałem ministrów należących do Demokratów zakończył urzędowanie. W wyborach w tym samym roku ugrupowanie z wynikiem 2,9% nie przekroczyło wyborczego progu[16]. W grudniu 2023 nowym przewodniczącym formacji został Jaroslav Naď[17].