Dziś Demo (muzyka) stał się podstawową kwestią we współczesnym społeczeństwie, wywierając ogromny wpływ na różne obszary naszego życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę technologiczną, społeczną, polityczną czy ekonomiczną, Demo (muzyka) zdołał wpłynąć na nasze decyzje i sposób, w jaki postrzegamy otaczający nas świat. Wraz z ciągłym postępem technologii i globalizacją, Demo (muzyka) stał się punktem odniesienia do zrozumienia złożoności naszych interakcji i tego, jak wpływają one na naszą rzeczywistość. W tym artykule zbadamy wpływ Demo (muzyka) na dzisiejsze społeczeństwo i sposób, w jaki ukształtował on sposób, w jaki myślimy i działamy w świecie, w którym żyjemy.
Demo (nagranie demonstracyjne) – niskonakładowy lub z pojedynczym nakładem wydany album muzyczny, rzadziej singel, film, nagrany w celach demonstracyjnych, pokazowych, promocyjnych dla zaprezentowania własnej twórczości określonemu odbiorcy, którym jest najczęściej przedstawiciel wytwórni muzycznej, stacji radiowej lub stacji telewizyjnej. Często nagrania tego typu są używane w celach wstępnej klasyfikacji zespołów i solistów na festiwalach muzycznych.
Od strony technicznej jest to nagranie amatorskie, półprofesjonalne lub profesjonalne często pierwszy album grupy muzycznej lub solisty, uwiecznione na nośnikach popularnych, jak: kaseta magnetofonowa, płyta kompaktowa. W przypadku nagrań półprofesjonalnych, profesjonalnych jest to częściej nośnik DAT lub DCC.
Album tego typu nazywany jest również: kaseta demo, płyta demo, płyta demonstracyjna.
Demem nazywana jest także pierwsza nagrana, niedopracowana forma utworu muzycznego.