Danuta Kwapiszewska

Dzisiaj Danuta Kwapiszewska jest tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w dzisiejszym społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Danuta Kwapiszewska stał się tematem obejmującym różne aspekty codziennego życia, od sposobu, w jaki się komunikujemy, po sposób, w jaki wykonujemy nasze codzienne czynności. Danuta Kwapiszewska to koncepcja, która przyciągnęła uwagę naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa ze względu na jej wpływ na różne obszary, takie jak gospodarka, polityka, zdrowie, edukacja i środowisko. W tym artykule zbadamy znaczenie i wagę Danuta Kwapiszewska, a także jego implikacje dla dzisiejszego społeczeństwa.

Danuta Kwapiszewska
Ilustracja
Fotografia z 1939
Data urodzenia

6 czerwca 1922

Data i miejsce śmierci

3 kwietnia 1999
Warszawa

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

rzeźbiarstwo, taniec

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi
Grób tancerki i rzeźbiarki Danuty Kwapiszewskiej na cmentarzu Bródnowskim w Warszawie

Danuta Kwapiszewska (ur. 6 czerwca 1922, zm. 3 kwietnia 1999 w Warszawie[1]) – polska tancerka i rzeźbiarka, córka malarki Juli Kwapiszewskiej i architekta Władysława Kwapiszewskiego.

Życiorys

W czasie okupacji niemieckiej mieszkała z rodzicami na Mokotowie w kamienicy Concordia[2]. Występowała w małych warszawskich teatrzykach w tym między innymi na Nowym Świecie w „Walcu Chopina”[3].

Po wojnie była jedną z bardziej uznanych tancerek baletowych w Polsce. Została odznaczona złotym medalem w Budapeszcie i Brukseli[4]. Pod koniec lat 50. występowała m.in. w kabarecie „Wagabunda”[5]. Po ciężkim wypadku została sparaliżowana od pasa w dół. Zajęła się wtedy rzeźbiarstwem i nauczaniem tańca.

Była uczestniczką Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego „Garbno ’77” odbywającego się w ramach czwartej edycji projektu artystycznego pn. Plener Malarsko-Rzeźbiarski „Garbno”, zorganizowanego od 18 maja do 8 czerwca 1977[6].

W 1979 otrzymała Złoty Krzyż Zasługi[7].

Została pochowana na cmentarzu Bródnowskim (kw. 33A-VI-2).

W roku 1983 powstał o niej krótki film dokumentalny Moje rzeźby tańczą za mnie w reż. Tadeusza Kijańskiego[8]. Jej poetycką biografię planowała choreografka Lidia Bień[9].

Przypisy

Linki zewnętrzne