Daniel Taradash

W tym artykule chcemy poznać fascynujący świat Daniel Taradash. Od początków do dzisiejszego znaczenia, Daniel Taradash był tematem zainteresowania wielu ludzi na całym świecie. W całej historii Daniel Taradash odgrywał kluczową rolę w różnych aspektach społeczeństwa, kultury i technologii. Co więcej, Daniel Taradash był przedmiotem debaty i kontrowersji, co przyczyniło się do jego złożoności i ciągłej ewolucji. Mamy nadzieję, że w tym artykule rzucimy światło na ten ekscytujący temat i zapewnimy głębszy wgląd w Daniel Taradash i jego wpływ na świat, w którym żyjemy.

Daniel Taradash
Prawdziwe imię i nazwisko

Daniel Irwin Taradash

Data i miejsce urodzenia

29 stycznia 1913
Louisville, Kentucky, Stany Zjednoczone

Data i miejsce śmierci

22 lutego 2003
Los Angeles, Kalifornia, Stany Zjednoczone

Zawód

scenarzysta, reżyser

Współmałżonek

Madeleine Forbes
(1945-2003; jego śmierć)

Lata aktywności

1939-1980

Daniel Irwin Taradash (ur. 29 stycznia 1913 w Louisville, zm. 22 lutego 2003 w Los Angeles) – amerykański scenarzysta filmowy. Laureat Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany do filmu Stąd do wieczności (1953) Freda Zinnemanna, oparty na podstawie głośnej powieści Jamesa Jonesa.

Życiorys

Urodził się w Louisville w stanie Kentucky. Jego pierwsze scenariusze powstały w latach 30. XX w. Stworzył scenariusze do takich filmów, jak: Złoty chłopiec (1939) Roubena Mamouliana, Ranczo złoczyńców (1952) Fritza Langa, Piknik (1955) Joshuy Logana czy Druga strona północy (1977) Charlesa Jarrotta. Taradash podjął się raz również reżyserii filmu na podstawie swojego scenariusza – był to Storm Center (1956) z Bette Davis w roli głównej.

W latach 1977–1979 pełnił funkcję prezesa Gildii Scenarzystów Amerykańskich. To samo stanowisko zajmował w Akademii Filmowej, przyznając co roku statuetki. Hollywoodzki weteran był znany z tego, że do ostatnich lat życia nadal dwa lub trzy razy w tygodniu chodził do kina[1].

Przypisy

Bibliografia