Dahijat Sabah al-Chajr

W dzisiejszym świecie Dahijat Sabah al-Chajr stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na technologię, Dahijat Sabah al-Chajr wywołał debatę i refleksję w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy z perspektywy historycznej, ekonomicznej, naukowej czy kulturowej, Dahijat Sabah al-Chajr był przedmiotem badań i analiz prowadzonych przez specjalistów i ekspertów w tej dziedzinie. W tym artykule przyjrzymy się bliżej znaczeniu Dahijat Sabah al-Chajr i jego wpływowi na nasze codzienne życie.

Dahijat Sabah al-Chajr
Państwo

 Palestyna
 Izrael

Muhafaza

Dżanin

Wysokość

115 m n.p.m.

Populacja (2006)
• liczba ludności


1457

Położenie na mapie Palestyny
Mapa konturowa Palestyny, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Dahijat Sabah al-Chajr”
Ziemia32°29′09,00″N 35°17′58,10″E/32,485833 35,299472

Dahijat Sabah al-Chajr (arab. ضاحية صباح الخير) – arabska wioska położona w muhafazie Dżanin, w Autonomii Palestyńskiej.

Położenie

Wioska Dahijat Sabah al-Chajr jest położona na wysokości od 110 do 140 m n.p.m. na północnym skraju wzgórz Samarii. Okoliczny teren łagodnie opada w kierunku północnym do Doliny Jezreel w Izraelu. Natomiast po stronie południowej wznoszą się wzgórza Samarii. W otoczeniu wioski Dahijat Sabah al-Chajr znajduje się miasto Dżanin, wioski Dżalama, Arrana, Dajr Ghazala, Bajt Kad i Kafr Dan. W odległości 2,5 km na północ od wioski przebiega mur bezpieczeństwa oddzielający terytorium Izraela od Autonomii Palestyńskiej[1]. Po stronie izraelskiej są położone moszaw Ram-On oraz arabska wioska Mukajbila.

Dahijat Sabah al-Chajr leży w Dżanin w Autonomii Palestyńskiej.

Historia

W wyniku I wojny izraelsko-arabskiej w 1949 roku wioska Dahijat Sabah al-Chajr znalazła się pod okupacją Jordanii. Podczas wojny sześciodniowej w 1967 roku cała Samaria znalazła się pod okupacją Izraela. Zawarte w 1983 roku Porozumienia z Oslo przyniosło utworzenie Autonomii Palestyńskiej. Wioska Dahijat Sabah al-Chajr znajduje się w strefie A, która całkowicie podlega palestyńskiej administracji.

Transport

Przez wioskę przebiega droga nr 588, którą jadąc na południe dojeżdża się do miasta Dżanin, lub na północ do przejścia granicznego Dżalama[2].

Przypisy

  1. The Separation Barrier Map. B´Tselem . 2008. . (ang.).
  2. Opis na podstawie map Google.