Dębe Nowe (gmina)

Obecnie Dębe Nowe (gmina) to temat, który zyskał duże znaczenie w dzisiejszym społeczeństwie. Z biegiem czasu Dębe Nowe (gmina) przykuł uwagę profesjonalistów, ekspertów i ogółu obywateli, wywołując debatę na temat jego implikacji i wpływu na różne obszary życia codziennego. Od dziedziny naukowej po kulturową, Dębe Nowe (gmina) zdołał ugruntować swoją pozycję jako podstawowy element dyskusji i analizy różnych zjawisk i problemów. Dlatego konieczne jest pogłębienie badań i zrozumienia Dębe Nowe (gmina), aby zdobyć pełniejszą i wzbogacającą wiedzę na ten temat. W tym artykule dokładnie zbadamy różne perspektywy i wymiary Dębe Nowe (gmina), oferując wszechstronną wizję, która pozwala nam zrozumieć jego znaczenie i wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Dębe Nowe
gmina wiejska
Państwo

 Królestwo Polskie

Gubernia

gubernia siedlecka

Powiat

sokołowski

Siedziba

Dębe Nowe
Chruszczewka

brak współrzędnych

Dębe Nowe (następnie Chruszczewka) – dawna gmina wiejska na Lubelszczyźnie. Siedzibą władz gminy było Dębe Nowe, a następnie Chruszczewka.

Gmina Dębe Nowe była jedną z 12 gmin wiejskich powiatu sokołowskiego guberni siedleckiej[1]. W skład gminy wchodziły: Chruszczówka, Dębe Nowe, Grzymały, Hilarów, Kostki, Kutaski Lipki, Maliszewa Nowa, Maliszewa Stara, Pogorzel, Trzciniec Mały, Trzciniec Duży, Wrzoski, Wyszomierz, Żeleźniaki i Żochy. Miała 7274 mórg obszaru i liczyła 3523 mieszkańców[2].

Brak informacji czy gmina Dębe Nowe weszła w skład woj. lubelskiego w 1919 roku, czy też została zniesiona przed przejściem jej obszaru pod zwierzchnictwo polskie. W publikacjach z 1921 i 1933 roku jednostka występuje już pod nazwą gmina Chruszczówka[3][4].

Przypisy

  1. Powiat sokołowski, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XI: Sochaczew – Szlubowska Wola, Warszawa 1890, s. 31.
  2. Gmina Dębe Nowe, Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. II: Derenek – Gżack, Warszawa 1881, s. 12.
  3. Skorowidz miejscowości Rzeczypospolitej Polskiej - Tom IV - Województwo Lubelskie, Główny Urząd Statystyczny Rzeczypospolitej Polskiej, Warszawa 1924
  4. Główny Urząd Statystyczny w Warszawie: Województwa centralne i wschodnie Rzeczypospolitej Polskiej - podział na gminy według stanu z dnia 1.IV 1933 roku, Książnica-Atlas, Lwów 1933