Czynnik VIII

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Czynnik VIII. Od jego początków po ewolucję na przestrzeni lat – zagłębimy się we wszystko, co jest związane z Czynnik VIII. Przeanalizujemy jego wpływ na różne aspekty społeczeństwa, jego wpływ na życie ludzi i jego znaczenie w obecnym kontekście. Ponadto zbadamy różne perspektywy i opinie ekspertów na temat Czynnik VIII, aby zaoferować globalną i kompletną wizję tego ekscytującego tematu. Bez wątpienia Czynnik VIII to temat, który nie pozostawia nikogo obojętnym i z którego zawsze można dowiedzieć się czegoś nowego.

Czynnik VIII, czynnik antyhemofilowy, globulina antyhemofilowa, czynnik płytkowy 1 – białko odpowiadające za krzepnięcie krwi, występujące w ludzkim organizmie.

Jego brak w 85% powoduje u ludzi hemofilię typu A[1]. W 1965 roku lekarzom udało się wytworzyć preparat czynnika VIII, w postaci koncentratu. Obecnie osobom cierpiącym na hemofilię wstrzykuje się takie preparaty do układu krwionośnego, dzięki czemu chorzy nie są zagrożeni krwawieniami (mogącymi doprowadzić do śmierci).

Przypisy

  1. Antonarakis SE. Molecular genetics of coagulation factor VIII gene and hemophilia A.. „Thrombosis and haemostasis”. 1 (74), s. 322–8, lipiec 1995. PMID: 8578479.