W tym artykule omówiony zostanie wpływ, jaki Czortomłyk wywarł na różne aspekty społeczeństwa. Od momentu pojawienia się Czortomłyk wzbudził zainteresowanie badaczy, naukowców, specjalistów i ogółu społeczeństwa, ze względu na jego znaczenie w różnych obszarach. Wpływ Czortomłyk na kulturę, gospodarkę, technologię i politykę, między innymi, zostanie zbadany w celu zrozumienia jego roli w kształtowaniu obecnego świata. Dodatkowo zostanie przeanalizowane, w jaki sposób Czortomłyk zmienił sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje ze sobą i jak funkcjonują w swoim otoczeniu. W tym artykule staramy się zapewnić kompleksowy obraz Czortomłyk, umożliwiając czytelnikowi uzyskanie szerszej i jaśniejszej perspektywy na jego wpływ i znaczenie.
Czortomłyk (także: Czertomłyk; ukr. Чортомлик) – kurhan scytyjski z przełomu III i IV wieku p.n.e., usytuowany nad Dnieprem, 22 km na północny zachód od Nikopola, w obwodzie dniepropietrowskim Ukrainy. Zaliczany jest do tzw. królewskich kurhanów scytyjskich, zawierających pochówki władców i członków ich rodzin.
Jego nazwa pochodzi od współczesnej nazwy rzeczki, nad którą został postawiony.
Został odkryty i zbadany w 1862 przez I.J. Zabielina.
Kurhan Czortomłyk jest jednym z największych kurhanów scytyjskich – w momencie odkrycia jego wysokość wynosiła prawie 20 m, średnica – 350 m, a objętość – 82 000 m³. W kurhanie znajdował się dromos o długości 31 m, prowadzący do komory grobowej z 4 izbami bocznymi, przy czym w komorze głównej pochowany został król z 2 wojownikami. Osobno znaleziono pochówek 12 koni ze złotymi i srebrnymi uzdami i ozdobami siodeł (wyłącznie złotych kompletów rzędu końskiego było tutaj 7) oraz pochówek 2 koniuszych. Kurhan był już wcześniej ograbiony – dotknęło to jednak tylko komory głównej. Zachowały się tam resztki drewnianego polichromowanego sarkofagu.
Do najcenniejszych znalezisk w tym kurhanie (w narożnych komorach) zalicza się:
Przedmioty z Czortomłyka są bogato zdobione w stylu scytyjskiego zoomorfizmu; przechowywane są w Ermitażu.
Zdjęcia znalezisk z kurhanu Czortomłyk: