Czerep

W dzisiejszym świecie Czerep odegrał kluczową rolę w życiu ludzi. Wraz z postępem technologii i globalizacją Czerep stał się tematem ogólnego zainteresowania, który obejmuje różne obszary społeczeństwa. Od Czerep wywołał wielkie kontrowersje i debaty, po jego wpływ na kulturę popularną i sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje. W tym artykule przyjrzymy się zjawisku Czerep z różnych perspektyw, analizując jego znaczenie i wpływ na życie codzienne.

Czerep – skorupa ceramiczna, stanowiąca właściwą ściankę przedmiotu; wypalona, lecz nieszkliwiona bez angoby i dekoracji[1][2].

Wypalenie wyrobu pozbawia masę ceramiczną wody, zmienia jej właściwości fizyczne i chemiczne. Czerep jest twardy, porowaty, kruchy, dźwięczy przy uderzeniu, zachowuje na stałe kształt nadany przed wypaleniem[3].
Goły czerep będący gotowym produktem charakterystyczny jest dla naczyń ceramicznych ludów pierwotnych (np. ceramika siwa) oraz niektórych kultur wiejskich Polski (np. ceramika iłżecka).

Czerep to także skorupa stłuczonego naczynia[4].

Przypisy

  1. Krystyna Zwolińska, Zasław Malicki: Mały słownik terminów plastycznych. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1974.
  2. Sztuka świata. T. 17. Warszawa: Wydawnictwo Arkady, 2013, ISBN 978-83-213-4726-4.
  3. Krystyna Kubalska-Sulkiewicz, Monika Bielska-Łach, Anna Manteuffel-Szarota: Słownik terminologiczny sztuk pięknych. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007.
  4. Słownik języka polskiego (red. Mieczysław Szymczak), T. 1, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1978.

Bibliografia

  • Malicki Zasław, Zwolińska Krystyna: Mały słownik terminów plastycznych, wyd. III, Wiedza Powszechna, Warszawa 1990 (s. 62)