Dziś Czechosłowacki rząd emigracyjny nadal jest tematem cieszącym się dużym zainteresowaniem i znaczeniem w społeczeństwie. Jej wpływ można zaobserwować w różnych obszarach, od polityki po kulturę popularną. W tym artykule zagłębimy się w świat Czechosłowacki rząd emigracyjny i zbadamy jego znaczenie, ewolucję i wpływ na życie codzienne. Poprzez dogłębną analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć rolę, jaką odgrywa Czechosłowacki rząd emigracyjny w naszym życiu oraz jak ukształtował nasze postrzeganie i działania. Od swoich początków po obecne trendy, Czechosłowacki rząd emigracyjny pozostawił niezatarty ślad w historii i nadal jest przedmiotem debaty i refleksji.
Czechosłowacki rząd emigracyjny (czes. Prozatímní státní zřízení) – pierwotnie powstały jako Czechosłowacki Komitet Narodowy w Paryżu 17 listopada 1939, po upadku Francji przeniesiony do Londynu.
Początkowo nieuznawany przez aliantów zachodnich, którzy trzymali się ustaleń układu monachijskiego licząc[1], że w ten sposób zjednają sobie konserwatywną opozycję antyhitlerowską w Niemczech. Po upadku Francji i zastąpieniu Chamberlaina przez Churchilla w lipcu 1940 Komitet przekształcił się w rząd czechosłowacki, który jako pierwszy został uznany przez rząd gen. Sikorskiego[2]. Ostatecznie Brytyjczycy uznali rząd Benesza jako reprezentanta przedwojennej Czechosłowacji 18 lipca 1941 już po rozpoczęciu operacji Barbarossa.
Premierem od 21 lipca 1940 do 5 kwietnia 1945 był rzymskokatolicki ksiądz Jan Šrámek.