Czeboksary

Nazwa Czeboksary rezonuje w umysłach wielu osób, czy to ze względu na jej wpływ na społeczeństwo, znaczenie w dzisiejszym świecie, czy po prostu ze względu na swoje historyczne dziedzictwo. Czeboksary był przez lata przedmiotem debaty, badań i podziwu, a jego wpływ przekraczał granice i pokolenia. W tym artykule zbadamy różne aspekty Czeboksary, od jego powstania po dzisiejszy wpływ, w tym jego osiągnięcia, kontrowersje i dziedzictwo, jakie pozostawiło w społeczeństwie. Poprzez szczegółową analizę odkryjemy znaczenie Czeboksary i jego rolę w dziedzinie, w której działa, oferując kompleksową perspektywę, która pozwala nam lepiej zrozumieć jego znaczenie w dzisiejszym świecie.

Czeboksary
Чебоксары
ilustracja
Herb Flaga
Herb flaga Czeboksar
Państwo

 Rosja

Republika

 Czuwaszja

Burmistrz

Nikołaj Jemielianow, Николай Емелянов

Powierzchnia

251 km²

Wysokość

150 m n.p.m.

Populacja (2020)
• liczba ludności
• gęstość


497 618[1]
4523,8 os./km²

Nr kierunkowy

+7 8352

Kod pocztowy

428000

Tablice rejestracyjne

21

Położenie na mapie Czuwaszji
Mapa konturowa Czuwaszji, u góry znajduje się punkt z opisem „Czeboksary”
Położenie na mapie Rosji
Mapa konturowa Rosji, po lewej znajduje się punkt z opisem „Czeboksary”
Ziemia56°08′N 47°14′E/56,133333 47,233333
Strona internetowa

Czeboksary (ros. Чебоксары, czuw. Шупашкар) – miasto w Federacji Rosyjskiej, stolica Republiki Czuwaskiej. Położone na prawym brzegu Wołgi, na trasie pomiędzy Kazaniem a Niżnym Nowogrodem, 768 km na wschód od Moskwy. Liczba mieszkańców miasta wynosi 497 618 (2020).

Historia

Obszar, na którym położone jest miasto, zasiedlony był najprawdopodobniej już w XIII wieku. Dopiero jednak w 1555 roku powstał tu ruski ośrodek obronny. Na koniec XVII wieku przypadło zwiększenie znaczenia miejscowości, jako jednego z ośrodków handlowych na Powołżu. Czeboksary otrzymały status miasta w 1781 r. Należały wtedy do guberni kazańskiej. Następne lata nie przyniosły większych oznak rozwoju miasta. Na początku XX wieku straciło ono swoje handlowe znaczenie, stając się wtedy raczej centrum pielgrzymkowym, ze względu na dużą liczbę cerkwi i rozwinięte życie monasterskie. W 1920 roku Czeboksary ogłoszono centrum Czuwaskiego Obwodu Autonomicznego. Pierwsze lata istnienia państwa radzieckiego nie były jednak łatwe zarówno dla Czeboksar, jak i całej Czuwaszji. W 1922 roku obszary te nawiedziła tragiczna w skutkach klęska głodu. Wkrótce jednak tempo rozwoju miasta zwiększyło się. W 1925 roku stało się ono stolicą Czuwaskiej ASRR. Od 1992 roku Czeboksary są stolicą Republiki Czuwaszja, jednego z 89 podmiotów Federacji Rosyjskiej.

Gospodarka

W mieście rozwinął się przemysł maszynowy, metalowy, elektrotechniczny, włókienniczy, chemiczny, drzewny, spożywczy oraz materiałów budowlanych[2].

Galeria

Sport

Miasta partnerskie

Przypisy

Linki zewnętrzne