Czarny czwartek (film)

W dzisiejszym świecie Czarny czwartek (film) to bardzo istotny temat, który przykuł uwagę naukowców, profesjonalistów i ogółu społeczeństwa. Od samego początku Czarny czwartek (film) odegrał kluczową rolę w społeczeństwie, wywołując debaty, kontrowersje i znaczące zmiany w różnych obszarach. Na przestrzeni historii Czarny czwartek (film) ewoluował i dostosowywał się do przemian współczesnego świata, wpływając na sposób, w jaki ludzie wchodzą w interakcje, myślą i działają. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Czarny czwartek (film), analizując jego wpływ dzisiaj i zastanawiając się nad jego znaczeniem w przyszłości.

Czarny czwartek
Ilustracja
Gatunek

dramat

Rok produkcji

2011

Data premiery

25 lutego 2011

Kraj produkcji

Polska

Język

polski

Reżyseria

Antoni Krauze

Scenariusz

Mirosław Piepka
Michał Pruski

Muzyka

Michał Lorenc

Zdjęcia

Jacek Petrycki

Scenografia

Zbigniew Dalecki

Kostiumy

Anna Grabowska

Montaż

Rafał Listopad

Produkcja

Nordfilm (Gdynia)
Agencja Reklamowa Set

Strona internetowa

Czarny czwartek (lub Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł) – polski film dramatyczny z roku 2011 w reżyserii Antoniego Krauzego[1].

Okres zdjęciowy: 16 lutego – 31 marca 2010.

Fabuła

Film stanowi rekonstrukcję wydarzeń z czwartku 17 grudnia 1970 roku. Opowiada o losach pracownika Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni Brunona Drywy i jego rodziny[2]. W filmie wykorzystano „Balladę o Janku Wiśniewskim” autorstwa Krzysztofa Dowgiałło, którą zaśpiewał Kazik Staszewski[3].

Obsada[4]

" class="mw-editsection-visualeditor">edytuj | edytuj kod]

Galeria scen z planu

Przypisy

  1. l, Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł , fdb.pl (pol.).
  2. Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł. .
  3. Małgorzata Gradkowska, Janek Wiśniewski padł... Ballada o młodym robotniku, zabitym w Gdyni, „Zawsze Pomorze, dod. Grudzień '70” (49), 2022, XI, ISSN 2720-3700.
  4. Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł (2011) pełna obsada , Filmweb (pol.).

Linki zewnętrzne