W tym artykule zagłębimy się w ekscytujący świat Cyrchel. Zbadamy jego pochodzenie, wpływ na współczesne społeczeństwo i jego znaczenie w dzisiejszym środowisku. Cyrchel to temat, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i hobbystów, a w miarę postępów w tym artykule odkryjemy jego znaczenie i wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od samego początku do dzisiejszej ewolucji Cyrchel okazał się intrygującym i znaczącym tematem, a w tym artykule zagłębimy się w jego fascynujący świat, aby lepiej zrozumieć jego zakres i dzisiejsze znaczenie.
Cyrchel lub Carchel – polana na przełęczy Carchel (632 m), pomiędzy Żurawnicą (724 m) a Gołuszkową Górą (715 m) w Beskidzie Małym[1]. Należy do miejscowości Tarnawa Dolna w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Zembrzyce. Na polanie znajduje się kilkudomowe osiedle Cyrchel[2].
Polana Cyrchel zajmuje szerokie siodło przełęczy oraz część łagodnych stoków Żurawnicy i Gołuszkowej Góry. Były na niej 3 gospodarstwa rolne. Obecnie ziemi już tutaj nie uprawia się, a chałupy przekształcone zostały w domki letniskowe, powstają też nowe domki. Na środku polany pod samotną lipą znajduje się kryta dwuspadowym daszkiem murowana kapliczka z figurką Matki Bożej[3]. Na lipie liczne kolonie jemioły pospolitej.
Nazwa polany i przysiółka jest pochodzenia wołoskiego. Cyrhleniem lub cerhleniem nazywano wypaleniskowy sposób pozyskiwania gruntu pod uprawę, polegający na okorowaniu drzew i wypaleniu ich po rocznym suszeniu[4]. Cyrchel, czy podawana na niektórych mapach nazwa przełęcz Carchla to zniekształcony wyraz cyrchla oznaczający polanę otrzymaną w wyniku cyrchlenia.