Cumulus humilis

Dziś Cumulus humilis jest tematem zainteresowania i debaty w różnych obszarach. Jego znaczenie przekroczyło granice, generując wszelkiego rodzaju opinie i stanowiska. Zarówno na polu akademickim, jak i w sferze publicznej, Cumulus humilis przykuł uwagę specjalistów i ogółu społeczeństwa. Zjawisko to wywołało rosnące zainteresowanie zrozumieniem jego implikacji i konsekwencji, a także poszukiwaniem rozwiązań i alternatyw pozwalających skutecznie temu zaradzić. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia związane z Cumulus humilis, aby przeanalizować jego wpływ i zaoferować pełniejszy pogląd na ten temat.

humilis
Ilustracja
Cumulus humilis
Skrót nazwy

hum

Symbol

Piętro

chmury o budowie pionowej

Gatunki

Cumulus humilis

Wygląd

niewielka chmura kłębiasta o wyrównanej podstawie i spłaszczonym kształcie

Chmura opadowa

nie

Skład

krople wody

Cumulus humilis (Cu hum) (łac. humilis – niski, płaski, mały) – chmury kłębiaste o małej rozciągłości pionowej i spłaszczonym kształcie[1]. Posiadają mniej lub bardziej regularną płaską podstawę i kopulasty wierzchołek. Ze względu na niewielką grubość nigdy nie wytwarzają opadów[1]. Występują w sytuacji zalegania wyżu. Nazywane są "chmurami pięknej pogody".

Jeżeli chmury gatunku Cumulus humilis występują same lub wraz z chmurami Cumulus fractus, ale nie chmurami złej pogody, to stosuje się symbol liczby klucza CL= 1:

Przypisy

  1. a b Cumulus humilis (Cu hum). International Cloud Atlas . World Meteorological Organization. . (ang.).

Bibliografia

  • Międzynarodowy Atlas Chmur, Państwowy Instytut Hydrologiczno-meteorologiczny, 1956