Cnotliwa Zuzanna

W dzisiejszym świecie Cnotliwa Zuzanna to temat, który zyskał duże znaczenie w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, naukę, technologię czy kulturę, Cnotliwa Zuzanna przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Jego wpływ był tak znaczący, że wywołał debaty i refleksje we współczesnym społeczeństwie. W tym artykule szczegółowo zbadamy zjawisko Cnotliwa Zuzanna, analizując jego wiele aspektów i wpływ na życie codzienne. Od jego początków do chwili obecnej przeprowadzimy wycieczkę po Cnotliwa Zuzanna, aby zrozumieć jego znaczenie dzisiaj i jego prognozy w przyszłości.

Inscenizacja z 1911 r.

Cnotliwa Zuzanna (niem. Die keusche Susanne) – operetka Jeana Gilberta w trzech aktach. Libretto zostało napisane przez Georga Okonkowsky'ego. Prapremiera odbyła się w Magdeburgu 26 lutego 1910[1].

Pierwowzór

Libretto powstało według farsy Antony'ego Marsa i Maurice'a Desvalieres'a pt. Le fils à papa[1].

Treść

Tematem utworu jest hipokryzja burżuazji. Tytułową bohaterką jest Zuzanna Pomarel, żona fabrykanta perfum, laureatka tzw. "Nagrody Cnoty", która wdaje się w upojną całonocną zabawę w Moulin Rouge, zakończoną interwencją policji. Wszystko jednak kończy się dobrze, a mąż Zuzanny jest przekonany, że znalazła się ona tam wyłącznie po to, by nawracać zbłąkane dziewczęta na dobra drogę.

Cnotliwa Zuzanna w Polsce

Premiera polska odbyła się w Warszawie 9 lipca 1911[1]. Następnie grano Cnotliwą Zuzannę m.in. w[2]:

Libretto na język polski tłumaczyli m.in. Józef Słotwiński i Kazimierz Winkler[1].

Przypisy

  1. a b c d Cnotliwa Zuzanna, Lucjan Kydryński, Przewodnik operetkowy. Wodewil, operetka, musical, Wyd. 4, Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1994, s. 154-158, ISBN 83-224-0316-X.
  2. Cnotliwa Zuzanna, Encyklopedia teatru polskiego (sztuki) .

Linki zewnętrzne