Cmentarz Rakowski w Częstochowie

W tym artykule przyjrzymy się intrygującemu światu Cmentarz Rakowski w Częstochowie, który w ostatnich latach wzbudził zainteresowanie wielu badaczy, ekspertów i entuzjastów. Od swoich początków po wpływ na współczesne społeczeństwo, Cmentarz Rakowski w Częstochowie odegrał znaczącą rolę w wielu dziedzinach, od nauki i technologii po kulturę popularną i politykę. Na tych stronach zbadamy wiele aspektów Cmentarz Rakowski w Częstochowie, a także jego implikacje i perspektywy na przyszłość. Przygotuj się na wyruszenie w porywającą i otwierającą oczy podróż, która rzuci wyzwanie Twojemu zrozumieniu Cmentarz Rakowski w Częstochowie i doprowadzi Cię do kontemplacji jego znaczenia w dzisiejszy świat. .

Cmentarz Rakowski w Częstochowie
Państwo

 Polska

Miejscowość

Częstochowa

Adres

Palmowa 22, 42-208 Częstochowa

Typ cmentarza

wyznaniowy

Wyznanie

rzymskokatolickie

Stan cmentarza

czynny

Data otwarcia

1910

Zarządca

Metropolia częstochowska

Położenie na mapie Częstochowy
Mapa konturowa Częstochowy, na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Raków w Częstochowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Raków w Częstochowie”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Cmentarz Raków w Częstochowie”
Ziemia50°46′28,6″N 19°08′36,5″E/50,774611 19,143472

Cmentarz Rakowski w Częstochowienekropolia położona na zboczu wzgórza Błeszno, na południe od centrum Częstochowy, przy ulicy Palmowej. Cmentarz został założony w 1910 roku w pobliżu osiedla robotniczego Raków, stąd jego nazwa. Był to cmentarz parafii św. Józefa, a obecnie jest administrowany przez Kurię Metropolitalną. Administracyjnie cmentarz leży w dzielnicy Wrzosowiak.

Do dziś zachowało się wiele nagrobków sprzed 1939 roku, wśród nich znajdują się groby rodzinne. Na terenie cmentarza położona jest kaplica pogrzebowa.

Pochowani

 Z tym tematem związana jest kategoria: Pochowani na Cmentarzu Rakowskim w Częstochowie.

W 2010 roku ukazała się książka Cmentarz Rakowski 1910-2010. Przewodnik biograficzny pod redakcją Romana Sitkowskiego i dr Juliusza Sętowskiego.

Galeria

Bibliografia