W tym artykule dokładnie zbadamy temat Cleomaceae i wszystkie aspekty z nim związane. Od jego powstania po wpływ na współczesne społeczeństwo, poprzez jego ewolucję w czasie i wpływ na różne kierunki studiów. Cleomaceae to temat o ogromnym znaczeniu zarówno w kontekście historycznym, jak i obecnym, dlatego zrozumienie go jest niezbędne, aby mieć pełną wizję jego znaczenia w dzisiejszym świecie. W tym artykule szczegółowo przyjrzymy się każdemu aspektowi Cleomaceae i przedstawimy szczegółowy przegląd, który pomoże nam zrozumieć jego dzisiejszą rolę i znaczenie.
Cleomaceae – rodzinaroślin zielnych i krzewów obejmująca ok. 25 rodzajów z 270-350 gatunkami[2]. Rośliny te występują głównie w strefie równikowej, głównie na kontynentach amerykańskich, mniej licznie reprezentowane są na wszystkich kontynentach w strefie umiarkowanej ciepłej, brak ich przedstawicieli w strefie umiarkowanej chłodnej i w obszarach okołobiegunowych. Najszerzej rozpowszechniony jest rodzaj Cleome – jedyny występujący poza Ameryką. Niektóre gatunki są uprawiane z powodu ozdobnych kwiatów. Cleome gynandra jest warzywem liściowym[4].
Morfologia
Pokrój
Rośliny zielne, jednoroczne lub byliny, rzadziej krzewy[4], o pędach nagich lub pokrytych gruczołowatymi włoskami[5].
Skrętoległe, ogonkowe, najczęściej trójlistkowe, czasem z liczniejszymi listkami dłoniasto złożonymi[4], rzadko pojedyncze. Blaszka liściowa całobrzega lub piłkowana. Przylistki zwykle obecne i bardzo różnie wykształcone – równowąskie, nitkowate, cierniste, łuskowate lub podzielone. U nasady ogonka liściowego często występuje zgrubienie (pulvinus), nierzadkie są także kolce na ogonkach[5].
Zebrane w grono, czasem z kilkoma kwiatami wyrastającymi z węzłów, rzadko z pojedynczymi kwiatami wyrastającymi z kątów liści. Działek kielicha jest najczęściej 4, wolnych lub połączonych u nasady. Płatki korony są 4, z paznokciem, różnie zabarwione. Najczęściej 6 pręcików. Słupek jest górny zbudowany z dwóch owocolistków. Zalążnia dwukomorowa z fałszywą przegrodą[4][2].
↑ abcdeHeywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 101–102. ISBN 1-55407-206-9.
↑ abcMaarten J.M. Christenhusz, Michael F. Fay, Mark W. Chase: Plants of the World. Richmond UK, Chicago USA: Kew Publishing, Royal Botanic Gardens, The University of Chicago Press, 2017, s. 413–414. ISBN 978-1-842466346.