Chrząstkowiec to temat, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. Dzięki bogatej i zróżnicowanej historii Chrząstkowiec był przedmiotem debat, badań i ekscytujących dyskusji. Od swoich początków do chwili obecnej Chrząstkowiec pozostawił niezatarty ślad w społeczeństwie, wpływając na sposób, w jaki ludzie myślą, działają i nawiązują relacje. W tym artykule zbadamy wpływ Chrząstkowiec na różne aspekty życia codziennego i omówimy jego znaczenie we współczesnym świecie. Dołącz do nas w tej ekscytującej podróży po fascynującym świecie Chrząstkowiec!
Nazwa naukowa rodzaju utworzona została z greckich słów poly – „liczny” i kneme – „ramię” w nawiązaniu do licznych i rozesłanych łodyg przypominających szprychy koła[7].
Morfologia
Chrząstkowiec większy
Pokrój
Rośliny jednoroczne o pędach rozesłanych lub wzniesionych, nagich lub owłosionych, o łodygach u nasady zwykle gęsto rozgałęzionych[8][7], często brodawkowanych[8].
Dolne naprzeciwległe, górne skrętoległe, wszystkie siedzące. Blaszka u nasady rozszerzona i obłoniona, poza tym szydlasta, trójkanciasta, nitkowata i równowąska, na szczycie zaostrzona lub kolczasta[8], miękka lub sztywna[7].
Obupłciowe, wyrastają pojedynczo w kątach podobnych do liści przysadek. Wsparte są dodatkowo dwoma błoniastymi podkwiatkami kształtu jajowatolancetowatego. Okwiat zredukowany do jednego okółka składającego się 5 błoniastych, jajowatopodługowatych i zaostrzonych listków. Pręciki najczęściej w liczbie 3 (rzadziej 1 lub 5), zrośnięte u nasady w pierścień. Zalążnia spłaszczona, zwieńczona jest krótką, dwudzielną szyjką słupka z dwoma znamionami[8].
Z owocnią błoniastą[8] lub nieco mięsistą i białawą[7], elipsoidalny, na szczycie ucięty i z krótkim dzióbkiem. Nasiona są elipsoidalne i w owocu ustawione pionowo. Łupina brązowoczarna i brodawkowana[8].
Rodzaje podobne
Rośliny bywają mylone z młodymi okazami solanekSalsola[7].
Systematyka
Pozycja systematyczna
Rodzaj należy do plemienia Polycnemeae i podrodziny Polycnemoideae tradycyjnie włączanej do rodziny komosowatychChenopodiaceae[9]. Ponieważ podrodzina Polycnemoideae w części analiz filogenetycznych okazała się zajmować pozycję bazalną dla komosowatych i szarłatowatych lub siostrzaną względem wąsko ujmowanych szarłatowatych, w systemach współczesnych publikowanych przez Angiosperm Phylogeny Group dominuje szerokie ujęcie szarłatowatych i rodzaj Polycnemum jest do nich włączany[2].
↑ZbigniewZ.MirekZbigniewZ. i inni, Vascular plants of Poland. An annotated checklist, Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2020, s. 136, ISBN 978-83-62975-45-7.
↑ abcdefAnna Stengl-Rejthar: Polycnemum L., Chrząstkowiec. W: Flora Polski. Rośliny naczyniowe. Tom III. Adam Jasiewicz (red.). Kraków: PAN, Instytut Botaniki im. W. Szafera, 1992, s. 170. ISBN 83-85444-06-8.
↑Genus Polycnemum L.. Germplasm Resources Information Network (GRIN-Taxonomy) . USDA, Agricultural Research Service, National Plant Germplasm System. .