Chroicopterinae

W tym artykule będziemy odkrywać ekscytujący świat Chroicopterinae. Niezależnie od tego, czy jesteś ekspertem w danej dziedzinie, czy po prostu szukasz informacji na ten temat, tutaj znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć. Od jego powstania po obecny wpływ na społeczeństwo, poprzez różne perspektywy i opinie na ten temat, przeanalizujemy dogłębnie każdy istotny aspekt Chroicopterinae. Przygotuj się na zanurzenie się w fascynującą podróż i odkrycie wszystkich tajemnic i ciekawostek otaczających Chroicopterinae.

Chroicopterinae
Giglio-Tos, 1915
Ilustracja
Ligariella
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

modliszki

Podrząd

Eumantodea

Infrarząd

Schizomantodea

Parvordo

Artimantodea

(bez rangi) Cernomantodea
Nadrodzina

Chroicopteroidea

Rodzina

Chroicopteridae

Podrodzina

Chroicopterinae

Chroicopterinaepodrodzina modliszek z podrzędu Eumantodea i rodziny Chroicopteridae.

Morfologia i zasięg

Modliszki osiągające co najwyżej przeciętne jak na przedstawicieli rzędu rozmiary. Skrzydła u samców są w pełni wykształcone, u samic zaś w różnym stopniu skrócone, nigdy jednak nie zanikają całkowicie jak to ma miejsce u pokrewnych Tarachinae. Tylko u nielicznych rodzajów stadia larwalne (nimfy) wykazują mimikrę względem mrówek (myrmekomorfię), natomiast u stadiów dorosłych mimikra ta nie występuje w ogóle[1].

Wszystkie gatunki zamieszkują wyłącznie w krainie etiopskiej[1].

Taksonomia

Takson ten wprowadzony został przez Ermanna Giglio-Tosa w 1915 roku jako grupa pod nazwą Chroicopterae w obrębie podrodziny Amelinae wśród modliszkowatych[2]. Anton Handrilsch w systemie z 1930 roku umieścił tę grupę w podrodzinie Mantinae[3]. W systemie Reinharda Ehrmanna i Rogera Roya z 2002 roku podrodzina Chroicopterinae klasyfikowana była w obrębie modliszkowatych[4]. W systemie Christiana J. Schwarza i Roya z 2019 roku Chroicopterinae wyróżnione zostały jako jedna z dwóch podrodzin w obrębie na nowo zdefiniowanych Chroicopteridae[1].

Do podrodziny należy 25 rodzajów, sklasyfikowanych w dwóch plemionach i czterech podplemionach[1][5]:

Przypisy

  1. a b c d Christian J. Schwarz, Roger Roy. The systematics of Mantodea revisited: an updated classification incorporating multiple data sources (Insecta: Dictyoptera). „Annales de la Société entomologique de France (N.S.)”. 55 (2), s. 101–196, 2019. DOI: 10.1080/00379271.2018.1556567. 
  2. Ermanno Giglio-Tos. Mantidi esotici. Generi e specie nuove. „Bullettino della Società Entomologica Italiana”. 46, s. 134–200 (163), 1915. 
  3. Anton Handlirsch, Insecta 1, W. Kükenthal, T. Krumbach (red.), Handbuch der Zoologie 4 (1): Progoneata – Chilopoda – Insecta, Berlin: Walter de Gruyter & Co, 1930, s. 1–892.
  4. Reinhard Ehrmann: Mantodea – Gottesanbeterinnen der Welt. Münster: Natur und Tier Verlag GmbH, 2002.
  5. Daniel Otte, Lauren Spearman, Martin B.D. Stiewe, David C. Eades: family Chroicopteridae. Mantodea Species File (Version 5.0/5.0) . .