W artykule, który prezentujemy poniżej, zajmiemy się tematem Cholinolityki, który był przedmiotem zainteresowania i dyskusji w różnych sferach społeczeństwa. Od swoich początków do dzisiejszego znaczenia Cholinolityki był przedmiotem wielu interpretacji i opinii, co stworzyło szerokie pole studiów i badań. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Cholinolityki, analizując jego wpływ w różnych kontekstach i oferując kompleksowy obraz jego znaczenia w dzisiejszym świecie.
Cholinolityki, antycholinergiki, parasympatykolityki, leki cholinolityczne, leki antycholinergiczne, antagonisty receptorów muskarynowych[a], antagonisty muskarynowe[1] – substancje wykazujące działanie przeciwne do acetylocholiny. Cholinolityki mają wielokierunkowe działanie na organizm, wiele z nich jest truciznami, środkami psychoaktywnymi (deliriantami) i/lub lekami. Wspólną cechą wszystkich cholinolityków jest blokowanie (działanie antagonistyczne) receptorów muskarynowych. Z uwagi na powodowanie zaburzeń ośrodkowego układu nerwowego (szczególnie u osób starszych) ich stosowanie wymaga dużej rozwagi i w razie potrzeby zastosowania odtrutki. W przypadku majaczenia podaje się leki blokujące receptor D2 (np. haloperydol); przy zatruciu atropiną podaje się fizostygminę.
Jako leki cholinolityczne są stosowane między innymi:
Cholinolityków zasadniczo nie wolno stosować w jaskrze i rozroście prostaty. Obecnie dąży się do stosowania tych leków doraźnie (objawowo); jako leki „podstawowe” są stosowane jedynie w niektórych przypadkach, jak zespół pozapiramidowy (przy terapii neuroleptykami starszej generacji), i pomocniczo w chorobie Parkinsona.