Dzisiejszy świat ciągle się zmienia i ewoluuje, dlatego warto mieć świadomość tego, co dzieje się wokół nas. Przy tej okazji chcemy porozmawiać o Choker, temacie, który w ostatnim czasie zyskał na znaczeniu. Choker to kwestia, która dotyczy nas wszystkich, czy to ze względu na jej wpływ na społeczeństwo, gospodarkę, politykę, naukę czy jakąkolwiek inną dziedzinę. W tym artykule postaramy się przeanalizować Choker z różnych perspektyw, aby zrozumieć jego znaczenie i konsekwencje, jakie ma na nasze codzienne życie.
Choker (w Polsce nazywany często dusik[1]) – rodzaj naszyjnika zapinanego lub zawiązywanego na szyi, który ściśle do niej przylega[2][3]. Chokery mogą być wykonane z łańcuszka, aksamitki, koronki, satynowej tasiemki, sznurka, elementów metalowych lub rzemienia. Mogą być też dodatkowo ozdobione zawieszkami, ćwiekami, czy też kamieniami.
Naszyjniki przylegające do szyi, podobne do chokerów znane były już w czasach starożytnych. Tego typu biżuterię noszono m.in. w starożytnej Mezopotamii i Egipcie[4][5]. Wspomina o nich też Talmud (święta księga judaizmu).
W późniejszych epokach tego typu naszyjniki występowały w różnych formach, przeważnie w kręgach arystokratycznych.
Współczesne chokery wywodzą się ze stylizacji gotyckich lub rockowych z lat 90. XX wieku. Występowały wówczas naszyjniki z kłódkami, obrożami dla psów i grubymi metalowymi łańcuchami. Kultura głównego nurtu szybko przyjęła ten styl[6], za sprawą takich celebrytek jak Gwyneth Paltrow, Paris Hilton, czy Rihanna[7].