Chlorotiazyd

Dzisiaj przygotowujemy się do wejścia do ekscytującego świata Chlorotiazyd. Niezależnie od tego, czy jest to postać historyczna, aktualny temat, zjawisko społeczne, czy jakikolwiek inny aspekt, który przykuwa naszą uwagę, Chlorotiazyd niewątpliwie ma znaczący wpływ na nasze życie. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom, przeanalizujemy odpowiednie dane i przedstawimy opinie ekspertów, aby w pełni zrozumieć znaczenie i znaczenie Chlorotiazyd w obecnym kontekście. Jesteśmy podekscytowani możliwością zagłębienia się w ten temat i odkrycia wszystkiego, co ma nam do zaoferowania Chlorotiazyd.

Chlorotiazyd
Ogólne informacje
Wzór sumaryczny

C7H6ClN3O4S2

Masa molowa

295,72 g/mol

Wygląd

biały lub prawie biały krystaliczny proszek[1]

Identyfikacja
Numer CAS

58-94-6

PubChem

2720

DrugBank

DB00880

Jeżeli nie podano inaczej, dane dotyczą
stanu standardowego (25 °C, 1000 hPa)
Klasyfikacja medyczna
ATC

C03AA04

Stosowanie w ciąży

kategoria C[4]
B[5]

Chlorotiazyd (łac. chlorothiazidum) – wielofunkcyjny organiczny związek chemiczny, pochodna benzotiadiazyny, tiazydowy lek moczopędny, stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków, blokujący symporter sodowo-chlorowy w kanaliku dystalnym.

Mechanizm działania

Chlorotiazyd blokuje symporter sodowo-chlorowy w kanaliku dystalnym nefronu[5]. Efektem jest hamowanie zwrotnego wchłaniania sodu, co powoduje zwiększone wydalanie sodu, chloru, wody, jonów wodorowych, potasowych i magnezowych oraz zmniejszone wydalanie jonów wapniowych[5].

Zastosowanie

W 2016 roku chlorotiazyd nie był dopuszczony do obrotu w Polsce[7].

Działania niepożądane

Chlorotiazyd może powodować następujące działania niepożądane[1]:

Przypisy