Caenolyda reticulata

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Caenolyda reticulata. Temat ten był przez lata przedmiotem zainteresowania i analiz, a dziś zajmiemy się eksploracją jego różnych wymiarów i aspektów. Od jego wpływu na społeczeństwo po wpływ na popkulturę, Caenolyda reticulata pozostawił niezatarty ślad w naszym życiu. Mamy nadzieję, że w tym artykule rzucimy światło na ten temat i zapewnimy szerszy i głębszy wgląd w to, co dla nas oznacza Caenolyda reticulata. Przygotuj się na zanurzenie się w podróż, która obiecuje niespodzianki, refleksje i nową wiedzę na temat Caenolyda reticulata.

Caenolyda reticulata
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
samica
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

owady uskrzydlone

Rząd

błonkoskrzydłe

Podrząd

rośliniarki

Nadrodzina

osnujowce

Rodzina

osnujowate

Podrodzina

Cephalciinae

Rodzaj

Caenolyda

Gatunek

Caenolyda reticulata

Synonimy
  • Tenthredo reticulata Linnaeus, 1758

Caenolyda reticulata – gatunek błonkówki z rodziny osnujowatych.

Zasięg występowania

Europa, gatunek szeroko rozpowszechniony. Notowana w Austrii, Belgii, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, we Francji, w Luksemburgu, na Łotwie, Niemczech, Norwegii, Polsce, Rumunii, zach. Rosji, na Słowacji, w Szwajcarii, Szwecji, na Węgrzech oraz we Włoszech[1].

Budowa ciała

Osiąga 12-15 mm długości. Ubarwienie ciała charakterystyczne, czarno-czerwone. Odwłok jaskrawoczerwony z czarnymi plamkami na sternitach oraz końcowych tergitach. Głowa u samicy czarno-czerwona, zaś u samca całkowicie czarna. Skrzydła czerwone bądź jaskrawopomarańczowe z licznymi, dużymi czarnymi plamami, najrozleglejszymi na ich końcach[2].

Biologia i ekologia

Występuje nielicznie w borach sosnowych. Spotykana w maju i czerwcu. Gąsienice żerują na igłach sosen[2].

Przypisy

  1. Caenolyda reticulata. Fauna Europaea . Museum fur Naturkunde Berlin. .
  2. a b Caenolyda reticulata. insektarium.pl . .

Zobacz też