C.K. Dezerterzy (powieść)

W dzisiejszym świecie C.K. Dezerterzy (powieść) staje się coraz bardziej istotnym i obecnym tematem w społeczeństwie. Wraz z postępem technologii i globalizacją C.K. Dezerterzy (powieść) stał się podstawowym elementem codziennego życia ludzi, wpływając na różne aspekty, takie jak gospodarka, polityka, kultura i sposób, w jaki odnosimy się do innych. W tym artykule szczegółowo zbadamy znaczenie C.K. Dezerterzy (powieść), jego implikacje i ewolucję w czasie. Ponadto przeanalizujemy jego wpływ w różnych obszarach, aby lepiej zrozumieć jego dzisiejsze znaczenie.

C.K. Dezerterzy
Autor

Kazimierz Sejda

Tematyka

Satyra na wojnę

Typ utworu

powieść

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Polska

Język

polski

Data wydania

1937

C.K. Dezerterzy – powieść Kazimierza Sejdy opublikowana po raz pierwszy w 1937 roku.

Powieść nieco przypomina utwory literackie Jarosława Haška, ze względu na humorystykę oraz krytyczny stosunek do Austro-Węgier. Popularna w okresie międzywojennym XX w., po drugiej wojnie światowej powieść popadła w zapomnienie. Renesans jej popularności rozpoczął się w drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku za sprawą udanej ekranizacji filmowej dokonanej w 1985 roku przez Janusza Majewskiego pod tym samym tytułem.

Treść

Akcja powieści rozpoczyna się w ostatnim roku I wojny światowej w 11 kompanii wartowniczej w Sátoraljaújhely na terenie Węgier. Skoszarowani są tam politycznie podejrzani żołnierze wielu narodów Cesarsko-Królewskiej monarchii. Głównym bohaterem powieści jest ukrywający się prawdopodobnie pod przybranym nazwiskiem frajter Stefan Kania. Czterech żołnierzy - Polak Kania, Węgier Lajos Szökölön, polski Żyd Izydor Haber, Rusin Iwan Hładun oraz włoski jeniec Giuseppe Baldini, w obawie przed grożącym im procesem sądowym postanawiają uciec z aresztu, gdzie trafili po niespodziewanej inspekcji w jednostce wojskowej...

Bibliografia

Zobacz też