W dzisiejszym świecie Budynek przy ul. Grzegorza z Sanoka 2 w Sanoku staje się coraz ważniejszy. Od momentu pojawienia się Budynek przy ul. Grzegorza z Sanoka 2 w Sanoku przyciąga uwagę ludzi w każdym wieku i miejscu, stając się tematem szerokiego zainteresowania. Niezależnie od tego, czy ze względu na swój wpływ na społeczeństwo, znaczenie w dziedzinie nauki, wpływ na kulturę popularną czy znaczenie w historii, Budynek przy ul. Grzegorza z Sanoka 2 w Sanoku pozostawił niezatarty ślad w ludzkości. W tym artykule będziemy dalej badać znaczenie i znaczenie Budynek przy ul. Grzegorza z Sanoka 2 w Sanoku, analizując jego ewolucję w czasie i jego rolę w dzisiejszym świecie.
![]() Widok od strony południowo-wschodniej (ulic Tadeusza Kościszki, Jagiellońskiej i 3 Maja) w 2015 | |
Państwo | |
---|---|
Miejscowość | |
Adres | |
Typ budynku | |
Kondygnacje |
2 |
Rozpoczęcie budowy | |
Ważniejsze przebudowy |
pocz. XX wieku, |
Pierwszy właściciel |
Ichl Ramer |
Obecny właściciel |
miasto Sanok |
Położenie na mapie Sanoka ![]() | |
Położenie na mapie Polski ![]() | |
Położenie na mapie województwa podkarpackiego ![]() | |
Położenie na mapie powiatu sanockiego ![]() | |
![]() |
Budynek przy ul. Grzegorza z Sanoka 2 w Sanoku, zwyczajowo Ramerówka bądź (sanockie) Arkady – gmach położony przy ulicy Grzegorza z Sanoka 2 w Sanoku.
Budynek jest umiejscowiony pomiędzy ulicą Grzegorza z Sanoka, ulicą Tadeusza Kościuszki i ulicą 3 Maja[1] (pomimo widoczności elewacji przy trzech wymienionych ulicach, cały budynek posiada formalnie adres przy ulicy Grzegorza z Sanoka 2). Pierwotnie był pod numerem domu 86 w mieście i leżał na rogu ówczesnej ulicy Nowej Rady (późniejsza 3 Maja) i ulicy Krakowskiej (późniejsza ul. Jagiellońska)[2].
Budynek został wybudowany w XIX wieku[3]. Jak podał Wojciech Sołtys, budynek określony jako „Dom Miejski” został wybudowany po pożarze miasta z 1872 u zbiegu ulic Liskiej (późniejsza Jagiellońska) i Rymanowskiej (późniejsza T. Kościuszki), koszt budowy wyniósł 1215 złr., zaś budynek był pod numerem 86[4]. Pierwotnie stanowił prywatną kamienicę żydowskiej rodziny Ramerów (stąd tradycyjna nazwa budynku)[5]. Rodzina Ramerów zamieszkiwała w Sanoku od co najmniej przełomu XVIII i XIX wieku (żyli wówczas Chaim i Lewor Ramer)[6]. Innymi przedstawicielami rodu byli: Aron Ramer[7], radni miejscy Saul Ramer (wybrany w 1867[8], 1878[9], 1881[9][10]), Abraham i Salomon Ramer[11], który zamieszkiwał w kamienicy przy ulicy Adama Mickiewicza 3, a inni posiadali także budynek przy ulicy Jagiellońskiej 25. Rodzina Ramerów prowadziła żydowską orkiestrę[12][13].
Budynek zyskał przydomek „Ramerówka”[14]. Kamienicę od Ichla Ramera nabył burmistrz miasta Jan Okołowicz celem stworzenia w nim Czytelni Mieszczańskiej, jednak pierwotnie remont gmachu wymagał pokaźnych nakładów i trwał długo (za to burmistrz stracił stanowisko)[15]. Od 16 grudnia 1866 mieścił Czytelnię Mieszczańską pełniąc rolę budynku użyteczności publicznej (kino „Reduta”, biblioteka, czytelnia)[16]. Na początku budynek określany był jako „Dom Miejski”[17]. W 1884 roku aptekarz Feliks Giela (późniejszy burmistrz miasta), założył Czytelnię Mieszczańską (jako agenda Kasyna Mieszczańskiego) w budynku Ramerówki[18] i przez wiele lat pozostawał jej prezesem[19][20]. Oficjalnie została otwarta w listopadzie 1894 (od tego czasu do stycznia 1896 prezesem był F. Giela, następnie dr Jan Gaweł, zastępcami prezesa Aleksander Piech od 1894 i Kazimierz Sulimierski od 1896, bibliotekarzami Wiktor Mozołowski i Franciszek Kuszczak, sekretarzem Karol Siekierzyński, skarbnikiem Wiktor Dręgiewicz, ponadto udzielali się Paweł Hydzik, Michał Pollak, Antoni Borczyk, Jan Mozołowski, Antoni Niedenthal, Michał Słuszkiewicz, Paweł Stepek)[21][22][23]; 17 stycznia 1904 prezesem został wybrany Maurycy Drewiński, zastępcą Paweł Hydzik[24][25]. Organizowano w niej bale karnawałowe, wesela, przedstawienia teatralne, spotkania inteligencji i rzemieślników[26][4]. W niepodległej II Rzeczypospolitej na początku 1928 przewodniczącym został wybrany Michał Słuszkiewicz, a zastępcą Władysław Gołkowski[27].
Ponadto w gmachu był prowadzony pobór rekruta c. i k. armii (asenterunek)[4]. Od początku XX wieku do lat 20. Ramerówka była jednym z dwóch budynków w Sanoku, w których funkcjonowała sieć elektryczna (drugim był Gmach Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”). W przeszłości gmach był wielokrotnie przebudowywany, prace rekonstrukcyjne nadzorował m.in. architekt miejski, inż. Władysław Beksiński. Budynek był także określany jako „Dom Demokracji”[28].
W okresie międzywojennym w budynku działało kino „Uciecha”, które prowadził Roman Skoczyński[29][30], ponadto pierwsza siedziba Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego w Sanoku (założonego w 1929). Prezesem działającej w Ramerówce Czytelni Mieszczańskiej był Władysław Lisowski. Do 1939 w budynku umiejscowionym pod adresem Tadeusza Kościuszki 2 funkcjonowały: Agencja Polskiego Biura Podróży „Orbis”, działalność gospodarcza Romana Piątka (przybory szkolne), handel towarów spożywczych, kolonialnych i delikatesów Seweryny Stefańskiej[31][32][33]. Przez wiele lat część frontalna parterowa była zabudowana i stanowiła pomieszczenia usługowo-handlowe (w 1. poł. XX wieku mieściły się w nich sklepy (m.in. z artykułami kolonialnymi, należący do Michała i Seweryny Stefańskich, rodziców Stefana Stefańskiego[34], sklep T.S. L.[35], od ok. 1934 sklep wędliniarski Gustawa Słuszkiewicza przeniesiony tamże[36]); pralnia; zaś na pierwszym piętrze działała kawiarnia „Corso”[37]). Parterowa fasada południowa budynku (mieszcząca sklepy i punkty usługowe) pierwotnie była obudowana drewnem i była chroniona żelaznymi roletami. W okresie okupacji niemieckiej 1939–1945 ówczesne władze postanowiły o likwidacji frontowych pomieszczeń parterowych w celu poszerzenia chodnika od ich strony, co wiązało się także z usunięciem żydowskich właścicieli[38][39]. Ta część architektoniczna została następnie przebudowana w arkadowe podcienia[40]. W nawiązaniu do tego, budynek zyskał u mieszkańców Sanoka potoczną nazwę „Arkady”.
Po wybuchu II wojny światowej w okresie okupacji niemieckiej w budynku pod przemianowanym adresem Horst Wessel Gasse 2 działał Ukrainisches Hilfskomitee (Ukraiński Komitet Pomocy)[41][42]. Po wojnie w 1948 na zasadzie dzierżawy lokale budynku przekazano przedsiębiorstwu Powszechne Domy Towarowe na okres 20 lat[43]. Z pomieszczeń piętrowych Ramerówki korzystało Towarzystwo Dramatyczno-Muzyczne Ziemi Sanockiej. W pomieszczeniach budynku na piętrze działał „Klub Górnika” (dawniej „Klub Naftowca”[4] – otwarty 4 grudnia 1955 roku[44][45]) sanockiego oddziału PGNiG, prowadzący działalność kulturalno-rozrywkową. W okresie PRL w południowo-zachodnim narożniku budynku działał punkt Ruchu[46]. W ramach klubu działały: zespół muzyczny „Sanoczanie”, orkiestra górnicza, Klub Seniora, biblioteka[47]. Do połowy 1993 trwał remont budynku[48]. 1 czerwca 1993 oddano budynek do użytku[49]. Uroczyste otwarcie wnętrza nastąpiło 13 listopada 1993[50]. Pomieszczenia były wynajmowane przez PGNiG od 1991 do lutego 2013 roku[51]. Ponadto funkcjonowało biuro Euroregionu „Karpaty”.
W lutym 1992 budynek był remontowany i wówczas zarząd miasta Sanoka poszukiwał użytkownika dla powierzchni piwnicznych i parterowych, z możliwości podjęcia tam działalności usługowych i handlowych[52]. W latach 90. XX wieku w budynku funkcjonowała restauracja „Piwnice pod Arkadami”[53][54]. Ponadto w pomieszczeniach parterowych powstały punkty handlowe.
W przeszłości w miejscu obok budynku znajdował się Kościół Najświętszej Marii Panny (od 1377 do 1787 roku)[55]. Z tego względu niewielki placyk przy zachodniej fasadzie kamienicy, w 1905 roku przekształcony w skwer, został nazwany Placem Marii. W tym miejscu znajduje się obecnie pomnik Kamień 1000-lecia, odsłonięty w kwietniu 1960 z okazji obchodów 800-lecia miasta Sanoka (inskrypcja „Tysiąc lat państwa Polskiego. Osiemset lat Sanoka 1960”)[56].
Budynek został wpisany do gminnej ewidencji zabytków Sanoka[57][58].