Browar w Lęborku

W tym artykule zbadamy potężną historię Browar w Lęborku, tematu, który poruszył wyobraźnię ludzi w każdym wieku i z różnych części świata. Od jego początków po dzisiejsze znaczenie, zagłębimy się w głęboki wpływ, jaki Browar w Lęborku wywarł na społeczeństwo i kulturę. Dzięki wszechstronnej i szczegółowej analizie odkryjemy najbardziej fascynujące i zaskakujące aspekty Browar w Lęborku, a także jego znaczenie i znaczenie we współczesnym świecie. Przygotuj się na zaskoczenie i wzruszenie niezwykłą historią Browar w Lęborku.

Browar w Lęborku
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Siedziba

Lębork

Data założenia

1898

Właściciel

Magdalińscy

Dane adresowe
Aleja Wolności 40
84-300 Lębork
Położenie na mapie Lęborka
Mapa konturowa Lęborka, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Browar w Lęborku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Browar w Lęborku”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Browar w Lęborku”
Położenie na mapie powiatu lęborskiego
Mapa konturowa powiatu lęborskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Browar w Lęborku”
Ziemia54°32′27,0″N 17°44′45,4″E/54,540833 17,745944

Browar w Lęborku (także: Stary browar Magdalińskich[1]) – zabytkowy browar zlokalizowany przy Alei Wolności w Lęborku. W 1989 został wpisany do rejestru zabytków[2].

Obiekt wybudowano w 1898 (ostatecznie ukończono go w 1928) w stylu neogotyckim, nawiązującym do architektury obronnej. Był własnością rodziny Magdalińskich, zamożnych przemysłowców lęborskich (z tej rodziny wywodziła się Teresa Nipkow, matka Paula Nipkowa)[3].

Po przebudowie wnętrza budynek stanowi obecnie pasaż handlowo-usługowy Stary Browar. Dawna słodownia (podwórze) dostosowana została do funkcji przychodni lekarskiej (pozostały tylko ściany zewnętrzne). Na elewacji od strony Alei Wolności znajduje się fresk przedstawiający Króla Chmielu i Browarnictwa - Gambrinusa[1].

Przypisy