Broń rakietowa

W dzisiejszym świecie Broń rakietowa stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego grona osób. Od jego znaczenia w sferze zawodowej po wpływ na życie codzienne, Broń rakietowa przykuł uwagę osób w każdym wieku i o każdym zawodzie. Dzięki fascynującej historii i obiecującej przyszłości Broń rakietowa to temat, który zasługuje na dogłębne zbadanie. W tym artykule przeanalizujemy najważniejsze aspekty Broń rakietowa i jego wpływ na różne aspekty życia, przedstawiając przegląd, który posłuży jako podstawa do zrozumienia jego znaczenia i możliwych konsekwencji.

Przeciwpancerny pocisk kierowany (wystrzelenie pocisku FGM-148 Javelin)

Broń rakietowa – broń, w której do miotania pocisków zastosowano silnik rakietowy. Zalicza się do niej pociski wraz z urządzeniami startowymi i układami kierowania.

Broń rakietowa dzieli się na kierowaną i niekierowaną.

Ze względu na zasięg, rozróżnia się broń rakietową: taktyczną, operacyjno-taktyczną oraz strategiczną.

Ze względu na przeznaczenie, dzieli się ją na: broń rakietową ogólnego przeznaczenia, przeciwpancerną, przeciwlotniczą, lotniczą, morską itp.[1]

Rodowód broni rakietowej sięga starożytności, gdy wykorzystywano proste zapalające pociski rakietowe. W Europie pierwsze formy broni rakietowej zostały po raz pierwszy użyte w czasie wojen napoleońskich. Były to tzw. race kongrewskie. Na froncie wschodnim II wojny światowej, Niemców dziesiątkowały katiusze. Gwałtowny rozwój broni rakietowej nastąpił po II wojnie światowej. Rakiety stały się głównym środkiem przenoszenia ładunków jądrowych, stanowią podstawowy składnik większości współczesnych systemów uzbrojenia, w tym systemów przeciwpancernych i przeciwlotniczych[2].

Przypisy

Bibliografia