Brewis

W dzisiejszym świecie Brewis stał się tematem ogólnego zainteresowania. Wraz z postępem technologii i globalizacją Brewis zyskuje coraz większe znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o środowisko akademickie, zawodowe, społeczne czy kulturalne, Brewis stał się tematem ciągłych rozmów i debat. Znaczenie Brewis doprowadziło do przeprowadzenia na jego temat licznych badań i badań, których celem było lepsze zrozumienie jego wpływu i znalezienie sposobów skutecznego rozwiązania tego problemu. W tym artykule zbadamy znaczenie i wagę Brewis w obecnym kontekście, a także jego wpływ na nasze codzienne życie.

Ă ă
Ĕ ĕ
Ğ ğ
Ĭ ĭ
Ŏ ŏ
Ŭ ŭ
Ӑ ӑ
Ӗ ӗ
Ӂ ӂ
Й й
Ў ў

Brewis (znak krótkości; od łac. brevis: „krótki”) – znak diakrytyczny stosowany w alfabecie rumuńskim, tureckim, wietnamskim i innych. W cyrylicy występuje w rosyjskim Й, й oraz białoruskim Ў[1]. W transkrypcji fonetycznej służy zwykle do oznaczania samogłosek słabych, tzw. krótkich (np. w łacinie).

W Unikodzie znak brewis występuje w wersjach:

Znak Unikod Kod HTML Nazwa unikodowa Nazwa polska[2]
˘ U+02D8 ˘ lub ˘ BREVE brewis górny
̆ U+0306 ̆ lub ̆ COMBINING BREVE brewis dostawny górny
̮ U+032E ̮ lub ̮ COMBINING BREVE BELOW brewis dostawny dolny

Przypisy

  1. Бреве кириллическое, «Кратка». fonts.ru. . (ros.).
  2. Nazwy polskie zaczerpnięte lub utworzone na podstawie: Robert Bringhurst, Elementarz stylu w typografii (Załącznik A), Design Plus, Kraków 2007.