Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa

Wygląd przypnij ukryj

Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa (BPGA) – organizacja działająca w ramach Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, założona w 1946 roku na wzór niemieckiej Gustav-Adolf-Werk. Zajmuje się zbieraniem środków na utrzymanie, remonty, wznoszenie budowli sakralnych (kościołów, kaplic, domów parafialnych). Funkcjonuje ona na zasadzie samopomocy. Prezesem Zarządu Bratniej Pomocy jest obecnie ks. Daniel Ferek.

Patron Organizacji

Gustaw II Adolf

Patronem Bratniej Pomocy jest król Szwecji Gustaw II Adolf Waza (1594–1632), brał on udział w wojnie trzydziestoletniej po stronie protestantów niemieckich, odniósł w trakcie jej trwania kilkanaście zwycięstw. Zginął 16 września 1632 roku na polu bitwy pod miasteczkiem Lützen koło Lipska. W 200. rocznicę śmierci króla, ewangelicy wystawili na miejscu jego śmierci pomnik, i wówczas postanowili gromadzić fundusze dla wspomagania diasporycznych parafii, które własnymi siłami nie są w stanie utrzymać swoich miejsc kultu. Tego samego roku powołano do życia Gustav-Adolf-Werk (GAW).

Gustav-Adolf-Werk

Powołana do życia w 1832 roku protestancka organizacja wspierająca w różny sposób ewangelickie Kościoły mniejszościowe (diasporalne) w Europie, Ameryce Południowej i Azji. Jej naczelnym hasłem jest: „Pomoc do samopomocy” (Hilfe zur Selbsthilfe). Gustav-Adolf-Werk (GAW, po polsku „Dzieło im. Gustawa Adolfa”) ma siedzibę w Lipsku, wspiera rocznie prawie 150 projektów w 40 Kościołach ewangelickich w 35 krajach na trzech kontynentach. W latach 1994–2005 przekazano ewangelickim kościołom diaspory 38 mln euro. Środki te przeznaczane są na budowę lub renowację kościołów, szkół i na różną działalność charytatywną (kuchnie dla biednych, domy opieki dla dzieci i starszych). Dzieci z biednych rodzin oraz studenci teologii mogą otrzymać również stypendia we własnym kraju. Corocznie kilkunastu studentów z różnych krajów otrzymuje także zaproszenie do Lipska, by przez rok pogłębiać swoją wiedzę teologiczną na tamtejszym uniwersytecie.

Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa

W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa działa od 1946 roku Jednak ewangelickie organizacje pomocowe działały na terenie dzisiejszej Polski już od lat 1842–1845 (Dolny Śląsk, Pomorze, Mazury, Poznańskie), a w austriackiej części Śląska od 1861 roku (Bielsko). BPGA działa według regulaminu, który jest włączony do Zasadniczego Prawa Wewnętrznego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Kieruje nią Zarząd, wybierany przez Zebranie Delegatów wybieranych przez wszystkie parafie Kościoła.

Co roku, w okresie od Wielkanocy do Zielonych Świąt, z inicjatywy BPGA we wszystkich parafiach zbierane są ofiary na jej rzecz. Na wniosek Zarządu zebrane środki są rozdzielane pomiędzy parafie, które złożyły wcześniej wnioski o subwencje na cele budowlane i remontowe. Rozdział ten jest zatwierdzany przez Zebranie Delegatów.

W Polsce Kościół Ewangelicko-Augsburski obchodzi święto BPGA w pierwszy czwartek po święcie Trójcy Świętej (w tym samym dniu Kościół rzymskokatolicki obchodzi święto Bożego Ciała).

Przypisy

  1. Zarząd BPGA. . (pol.).
  2. O Bratniej Pomocy. luteranie.pl. .

Bibliografia

Linki zewnętrzne

Luteranizm
Geneza
Teologia
Księga zgody
Postacie
Nurty
Polska
Organizacje


Róża Lutra