W dzisiejszym świecie Bowler przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Zjawisko to stało się istotne w różnych obszarach, od kultury popularnej po politykę i technologię. Mając znaczący wpływ na społeczeństwo, Bowler był przedmiotem licznych badań i badań, które miały na celu zrozumienie jego implikacji i konsekwencji. Od momentu pojawienia się Bowler wzbudził duże zainteresowanie i debatę wśród ekspertów i ogółu społeczeństwa. W tym artykule dokładnie zbadamy pochodzenie, rozwój i konsekwencje Bowler, analizując jego wpływ na różne aspekty codziennego życia.
Ten artykuł dotyczy pozycja w krykiecie. Zobacz też: wieś w USA.
Bowler (pol.rzucający) – nazwa pozycji w krykiecie odnosząca się do zawodnika, którego zadaniem jest rzucanie piłki. Zasadniczo wyróżnia się trzy typy bowlerów:
fast bowler (ang.fast – „szybki”) stanowi trzon siły ofensywnej zespołu. Przed wykonaniem rzutu bierze długi rozbieg i potrafi posłać piłkę z prędkością 160 km/h
medium pace bowler (ang. medium pace – „średnia szybkość”) rzuca wolniej, ale precyzyjniej, często z podkręceniem, przez co zmusza batsmana do skupienia się na bronieniu bramki zamiast walki o runy
spin bowler (ang. spin – „podkręcenie”) rzuca powoli, ale ze znacznym podkręceniem, starając się oszukać odbijającego; zazwyczaj to spin bowlerzy oddają rywalom najwięcej runów, ale też każdy ma swoje ulubione triki, dzięki którym rzucona piłka jest niezwykle trudna do odbicia.
Elementy statystyczne
Do najpopularniejszych elementów statystycznych służących prezentacji osiągnięć bowlera w meczu (lub sezonie) należą:
O (overs) – liczba piłek (i overów) rozegranych przez bowlera
M (maidens) – liczba pełnych overów (6 piłek), w których bowler nie dopuścił odbijających do zdobycia punktów (runów)
R (runs) – liczba punktów, do zdobycia których dopuścił bowler
W (wickets) – liczba zdobytych przez bowlera wicketów (wyautowanych graczy)
Econ (economy rates) – średnia punktów (na każde 6 piłek), do których zdobycia dopuścił bowler
Bardzo często przy nazwisku bowlera podaje się tylko liczbę wicketów (W) i punktów (R), np. Andrew Flintoff 4-65. Porównując ze sobą wyniki bowlerów, wyżej klasyfikuje się tego, który wyeliminował więcej graczy (W), a gdy zachodzi równość, lepszy jest ten, który oddał przeciwnikowi mniej punktów (R).
Rekordy skuteczności
Mecze testowe
Najwięcej graczy wyeliminowanych w jednym inningsie: 10 – Jim Laker (1956) i Anil Kumble (1999)
Najwięcej graczy wyeliminowanych w całym meczu: 19 – Jim Laker (1956)