Boruta (książę karantański)

W tym artykule zbadamy wpływ Boruta (książę karantański) na różne aspekty współczesnego społeczeństwa. Od wpływu na technologię po rolę w kulturze popularnej, Boruta (książę karantański) pozostawił znaczący ślad we współczesnym świecie. Poprzez szczegółową analizę sprawdzimy, jak Boruta (książę karantański) ukształtował nasze przekonania, wartości i zachowania oraz jak jego ciągła obecność wpływa na nasze dzisiejsze życie. Celem tego artykułu jest głębsze zrozumienie Boruta (książę karantański) i jego znaczenia w dzisiejszym świecie, a także refleksja nad jego przyszłością i ewolucją.

Boruta
władca Karantanii
Okres

od ok. 740
do ok. 750

Poprzednik

Waluk

Następca

Gorazd

Dane biograficzne
Dzieci

Gorazd

Boruta (także Borut, żył w VIII wieku) – władca Karantanii, panujący w latach ok. 740750. Zagrożony przez Awarów zwrócił się o pomoc do Bawarii, w zamian za którą musiał uznać jej zwierzchnictwo[1].

Następcą Boruty został jego syn Gorazd, a następnie bratanek Chotimir. Za ich panowania miała miejsce chrystianizacja państwa karantańskiego.

Przypisy

  1. Mały słownik kultury dawnych Słowian. L. Leciejewicz (red.). Warszawa: Wiedza Powszechna, 1988, s. 42. ISBN 83-214-0499-5.

Linki zewnętrzne